Michiganská univerzita zaplatí 490 miliónov dolárov odškodného viac ako tisíc ženám a mužom, ktorí v minulosti obvinili univerzitného lekára zo sexuálneho obťažovania. Ide o najvyššiu čiastku v dejinách Spojených štátov, akú vrcholná vzdelávacia inštitúcia zaplatila na základe obvinení zo sexuálneho obťažovania, napísal denník The New York Times.

K dohode o odškodnení došlo tento týždeň a čiastka bola zverejnená v stredu, viac ako tri roky po tom, čo bývalý študent dekanovi fakulty telovýchovy oznámil, že sa v 70. rokoch stal obeťou nevhodného sexuálneho správania zo strany doktora Robert E. Andersona.

Lekárske prehliadky boli povinné

Nemenovaný bývalý študent, ku ktorému sa následne pridali stovky ďalších, uviedol, že lekár sa mal sexuálneho obťažovania dopúšťať počas prehliadok, ktoré boli podmienkou účasti na mnohých športových programoch univerzity.

Vyšetrovatelia sa zhodli v názore, že niektoré úkony, ktoré Anderson počas vyšetrení vykonával, neboli nevyhnutné alebo boli nevhodné. U jednej študentky, ktorá sa sťažovala na bolesti v hrdle, napríklad trval na vyšetrení panvy.

Škola si zaslúži pochvalu

„Univerzita v Michigane prijala finančnú a inú zodpovednosť za ujmu, ktorú Anderson toľkým mladým ľuďom spôsobil a ktorej sa dalo zabrániť,“ povedal jeden z právnikov zastupujúci obete lekárovej nezdržanlivosti. „Univerzita si zaslúži pochvalu, nie pohanu,“ dodal.

Doktor Anderson, ktorý zomrel v roku 2008, nebol za sexuálne obťažovanie stoviek svojich pacientov nikdy trestne stíhaný.

JB 13 Paríž - Predseda nezávislej komisie Jean-Marc Sauve počas prejavu pri príležitosti zverejnia správy o prípadoch pohlavného zneužívania detí predstaviteľmi katolíckej cirkvi vo Francúzsku v rokoch 1950 - 2020, v Paríži 5. októbra 2021. FOTO TASR/AP

Commission president Jean-Marc Sauve speaks during the publishing of a report by an independant commission into sexual abuse by church officials (Ciase), Tuesday, Oct. 5, 2021, in Paris. A major French report released Tuesday found that an estim
Neprehliadnite

Francúzski biskupi sa dohodli na finančnom odškodnení obetí sexuálneho zneužívania

Ďalšie dôležité správy