Bývalý sovietsky vodca Michail Gorbačov, ktorý výrazne prispel k ukončeniu studenej vojny a pádu železnej opony, oslávil v utorok svoje 90. narodeniny v karanténe. Podľa svojho hovorcu je Gorbačov, tak ako všetci ostatní, už „unavený" z opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, píše agentúra AFP. 

„Počas pandémie je (Michail Gorbačov) v karanténe v nemocnici. Je z toho všetkého unavený, tak ako my všetci," povedal hovorca Gorbačovovej nadácie Vladimir Poľakov. Podľa neho bude Gorbačov pri príležitosti svojho jubilea zrejme telefonovať so svojou rodinou a priateľmi prostredníctvom videohovoru. „Už sme všetko pripravili," dodal Poľakov. Pripomenul, že Gorbačov aj počas pobytu v izolácii edituje knihy a články.

Na snímke očkovanie učiteľov proti ochoreniu COVID-19 v nemocničnej časti UNB Ružinov v Bratislave v sobotu 13. februára 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Rusko plánuje schválenie tretej vakcíny vyvinutej na domácej pôde

Putin v utorňajšom vyhlásení zverejnenom Kremľom uviedol, že Gorbačov bol „vynikajúci politik, ktorý pomohol zmeniť svetové dejiny. „Právom patríte k množstvu bystrých a vynikajúcich ľudí, významných štátnikov moderného veku, ktorí značne ovplyvnili chod domácich a svetových dejín," vyhlásil Putin. Zároveň ocenil Gorbačovov „energický a tvorivý potenciál", pričom zdôraznil, že bývalý sovietsky líder sa aj vo vysokom veku zapája do humanitárnych a iných projektov.

Ako pripomína AFP, Putin a Gorbačov mali komplikovaný vzťah. V priebehu rokov Gorbačov Putina striedavo kritizoval i chválil ako muža zosobňujúceho príležitosť Ruska na stabilný rozvoj. Známy je tiež Putinov výrok, podľa ktorého bol rozpad Sovietskeho zväzu „najväčšou geopolitickou katastrofou storočia".