Ministerstvo hospodárstva v súčasnosti posudzuje spôsob, ako sú vnímaní jednotliví spotrebitelia plynu, a to aj v prípade domových kotolní. Takisto analyzuje, či je skutočne dodávateľmi dodržiavaná hranica medzi regulovaným a neregulovaným odberateľom. Tlačový odbor rezortu to uviedol pre TASR v reakcii na štvrtkovú kritiku Združenia pre lepšiu správu bytových domov.

Niektorí si priplatia stovky eur

Združenie skritizovalo, že plyn neprimerane dražie a časť Slovákov si zaň môže tento rok priplatiť aj stovky eur. Závisí to na tom, na čo túto komoditu využívajú. Najväčší problém majú obyvatelia bytoviek s vlastnými kotolňami kúriaci plynom, pretože plynárne na nich hľadia ako na firemných zákazníkov, čo znamená, že nemajú nárok na regulované ceny plynu. V takýchto bytových domoch však býva takmer polovica obyvateľov Slovenska.

Zmena nebude retroaktívna

Podľa rezortu hospodárstva sa diskutuje aj o možnej zmene legislatívy. „Treba si ale uvedomiť, že zmena nemôže byť retroaktívna a nemôže sa teda týkať súčasného vykurovacieho obdobia. Otázka prípadných možných kompenzácii je závislá na finančných možnostiach štátu a teda rozhodnutiach ministerstva financií," dodal rezort hospodárstva.

Rozhoduje množstvo odobraného plynu

Tlačový odbor ministerstva tiež vysvetlil, že správca ani spoločenstvo vlastníkov bytov nespĺňajú definíciu „odberateľa v domácnosti". O zaradení odberateľov do regulovaného alebo neregulovaného segmentu však rozhoduje množstvo odobratého plynu.

„Bolo na manažérskom rozhodnutí správcov kotolní bytových domov, kedy plyn na tohtoročnú vykurovaciu sezónu nakúpili. Niekto mohol kupovať v predstihu ešte začiatkom minulého roka, keď bola cena ešte priaznivá, niekto si nákup nechával na neskôr, no ceny komodity neklesali," argumentuje tiež rezort hospodárstva.

Ďalšie dôležité správy

Spoloènos Dalkia v Košiciach 6. októbra 2009 slávnostne otvorila prvú  kotolòu v Košiciach na biomasu (na snímke) na SPŠ Hutníckej . FOTO TASR - František Iván *** Local Caption *** kotolne kotol prevádzka prevádzková prax žiaci plnoautomatizované zariadenie otvorenie spa¾ovanie vykurovanie drevný odpad  biomasa ekologické palivo ekológia energetika alternatívna elektrická energia teplo obnovite¾né energetické zdroje úspora tepelná energia energetika
Neprehliadnite

Plyn neprimerane dražie aj pre domácnosti, pomohla by zmena pravidiel