A. Obrador požaduje zastavenie varenia piva na suchom sužovanom severe krajiny, čím značne znefunkční doterajší obchodný model výroby tohto alkoholického nápoja. Vyzval pivovarníkov, aby vyrábali svoje pivo na juhu bohatom na vodu, a tým, ktorí tak robia, ponúkol úplnú podporu. A. López ešte dodal: „To neznamená, že už nebudeme vyrábať žiadne pivo, len, že sa pivo nebude vyrábať na severe.“

Mexiko sa, za posledné desaťročie, stalo jedným z najväčších svetových exportérov piva, vďaka popularite značiek ako Corona, Modelo a Dos Equis. Krajina vyviezla v roku 2019 pivo v hodnote takmer 5 miliárd dolárov, asi 94 percent z toho do USA.

Nedostupná pitná voda

Severné Mexiko, ktoré je domovom množstva veľkých pivovarov, okrem iných aj Constellation Brands, AB InBev a Heineken, je zasiahlo jedno z najvážnejších období sucha v nedávnej histórii.

Národná komisia pre vodu (Conagua) uviedla, že 41 percent Mexika je teraz zasiahnutých suchom, zatiaľ čo minulý rok to bolo približne 25 percent.

Okolo severného priemyselného mesta Monterrey sa vyparili nádrže a vyschli kohútiky, čo prinútilo niektorých obyvateľov čakať v rade s vedrami na cisternové autá dodávajúce čerstvé zásoby. Niektoré rodiny boli bez vody až dva mesiace.

Majú priemyselné firmy dosť vody?

Podľa aktivistov sú priemyselní používatelia vody z veľkej časti schopní fungovať bez prerušenia, napriek suchu. Hovorí sa, že priemyselné odvetvia majú často svoje vlastné studne. „To, že priemysel nie je ovplyvnený, ma núti myslieť si, že dostupnosť podzemnej vody nie je problémom,“ povedal Antonio Hernández, miestny aktivista.

V protiklade s tým stojí vyjadrenie A. I. Ramíreza, profesora, ktorý pracoval na nedávnom vodnom pláne. Ten uviedol, že priemysel spotreboval menej ako 5 percent vody v štáte Nuevo León, ktorého je Monterrey hlavným mestom. Miestna priemyselná komora sa vyjadrila, že priemysel sa dočasne vzdal približne 25 miliónov metrov kubických vody.

Obrador verzus pivovarníci na severe

Prezident Mexika, A. Obrador, mal spor s pivovarníkmi na severe krajiny už aj dávnejšie, a to v roku 2020, keď dal narýchlo hlasovať o výstavbe závodu amerického Constellation Brands v pohraničnom meste Mexicali. Povolenie pokračovať vo výstavbe objektu bolo zamietnuté, hoci spoločnosť Constellation Brands poprela, že by jej pivovarnícke prevádzky nadmerne využívali vzácne vodné zdroje v krajine.