Mexiko udržiava úzke vzťahy s Ruským fondom priamych investícií (RFPI) a má záujem na svojom území vyrábať ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V. Uviedol to v piatok v rozhovore pre ruské médiá mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard.

Podľa ministra sa touto záležitosťou zaoberá mexická štátna farmaceutická spoločnosť Birmex. Ebrard poznamenal, že Mexiko „oceňuje kvalitu ruskej technológie" a skutočnosť, že ruské vakcíny proti koronavírusu „patria, bezpochyby, k najlepším v súčasnosti dostupným na svete".

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie po návrate ministra financií Igora Matoviča z pracovnej cesty v Moskve v Rusku v piatok 9. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zmluvu o Sputniku zverejnia, aj keby ruská strana nesúhlasila, potvrdil Lengvarský

Podľa agentúry TASS mexický minister zahraničia v najbližších dňoch pricestuje do Ruska na pracovnú návštevu. Bude rokovať so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom.

Očakáva sa tiež, že sa stretne s vývojármi, výrobcami a distribútormi vakcíny Sputnik V a navštívi Národné výskumné centrum pre epidemiológiu a mikrobiológiu akademika Nikolaja Gamaleju. Mexiko používa očkovaciu látku Sputnik V na očkovanie starších ľudí. Začiatkom tohto týždňa bola do tejto latinskoamerickej krajiny dodaná ďalšia dávka vakcíny.