Tri krajiny dosiahli dohodu 30. septembra 2018 po roku zložitých rokovaní, keďže prezident USA Donald Trump požadoval, aby sa predchádzajúci obchodný pakt NAFTA otvoril a znova prerokoval, alebo zrušil.

Rukojemníkom volieb

Ale ani nová dohoda neukončila obchodné napätie v Severnej Amerike. A ak sa bude jej ratifikácia dlhšie odkladať, môže sa stať rukojemníkom volebnej politiky. Spojené štáty čakajú nové prezidentské voľby v roku 2020 a v Kanade sa v októbri uskutočnia parlamentné voľby.

„USMCA má problémy,“ povedal Andrés Rozental, bývalý štátny tajomník mexického ministerstva zahraničných vecí pre Severnú Ameriku.

Aj keď verí, že dohoda bude nakoniec schválená, upozornil, že odmietavý postoj amerických demokratov a odborov k pracovným ustanoveniam v dohode, ako aj spory o clá, spôsobili, že jej schválenie v najbližších mesiacoch je veľmi nepravdepodobné.

Kanadský parlament musí zmluvu tiež ratifikovať a jeho časový harmonogram je už veľmi napätý. Súčasných zákonodarcov čaká už len niekoľko týždňov práce pred začiatkom letných prázdnin v júni. A nový parlament bude mať len malú šancu dostať sa k ratifikácii skôr ako v roku 2020.

Trumpove frustrácie

Prezident D. Trump, republikán, netají frustráciu z toho, že Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati, ešte neratifikovala USMCA. Pohrozil, že odstúpi od doterajšej Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA), ak sa Kongres nepoponáhľa.

Americkí demokrati hrozia zablokovaním USMCA, ak Mexiko neprijme legislatívu na zlepšenie práv pracovníkov. Na tejto požiadavke sa zhodujú s kanadskou vládou. Zákon na posilnenie odborových zväzov je už v mexickom parlamente a mal by byť schválený tento mesiac.

Ak by D. Trump pustil NAFTA k vode, obchod medzi tromi krajinami by podliehal rovnakým colným pravidlám ako pred rokom 1994, keď vstúpila zmluva do platnosti.

Americký prezident zase pohrozil clami na export áut z Mexika, ak tamojšia vláda nezastaví obchodníkov s drogami a nelegálne prisťahovalectvo.

Mexická ministerka hospodárstva Luz Maria de la Mora uviedla, že mexická vláda dokončuje nový zoznam potenciálnych ciel na dovoz z USA. „Budú sa týkať tak trochu všetkého,“ povedala agentúram. Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE