Podpredsedníčka EK pre digitalizáciu Margrethe Vestagerová si želá, aby bolo budúce fungovanie tzv. metavesmíru (metaverse) pod väčšou kontrolou. Tvrdí tiež, že plány vytvoriť všeobjímajúce prostredie virtuálnej reality predstavujú nové výzvy pre protimonopolných regulátorov.

Metaverse sa stal synonymom veľkých plánov spoločnosti Meta (predtým Facebook) na vytvorenie zdieľaných virtuálnych priestorov, ktoré používateľom umožnia navzájom komunikovať, hrať hry či vykonávať iné činnosti v podmanivom prostredí digitálneho sveta, ktorý v mnohom odráža naše zvyky z každodennej reality.

Hrozia pokusy o ovládnutie

„Metaverse ponúkne nové trhy a celý rad rozličných možností podnikania. Bude to trh, na ktorom môže niekto získať dominantné postavenie,“ povedala Vestagerová v exkluzívnom rozhovore pre Politico. „Dejú sa veci, s ktorými musíme vedieť držať krok,“ dodala.

Napriek tomu, že plány bývalého Facebooku na vytvorenie vlastného metavesmíru sú najambicióznejšie, nie je jediný. O slovo sa hlásia aj ďalšie pokusy o vlastný vesmír, ako sú Decentraland či Sandbox.

Veľké spoločnosti sa chystajú

V hre o virtuálny metavesmír sú už aj veľké firmy, ktoré vytušili jeho ekonomický potenciál. Spoločnosť Nike napríklad predstavila aplikácie, pomocou ktorých si používateľ bude môcť stiahnuť jej virtuálne výrobky.

Walmart sa chystá otvoriť vlastné obchody s regálmi plnými virtuálneho tovaru. V rámci metavesmíru bude fungovať aj obrovský trh s virtuálnymi realitami, ktoré sa už dnes predávajú za státisíce dolárov.

Zneužiť sa budú dať aj digitálne meny

Práve teraz podľa Vestagerovej nastal čas, pustiť sa do hĺbkových analýz trhov, ktoré v zákutiach metavesmíru vzniknú, ako aj prípadného zneužívania moci, ktoré by so sebou mohli priniesť.

„Mali by sme o tom okamžite začať rozmýšľať,“ povedala Vestagerová, pričom nezabudla podotknúť, že zvýšenú pozornosť treba venovať aj tzv. nezameniteľným tokenom (NFT), ktorých využívanie sa v metavesmíre pravdepodobne enormne zvýši.

Ďalšie dôležité články

Ilustračné foto  - virtuálna realita
Neprehliadnite

Zabudnite na Facebook, je tu Metaverse. Môže naštartovať svetovú ekonomiku