Spoločnosť Meta, ktorá je prevádzkovateľom Facebooku, zablokovala účty na sociálnej sieti odporcom vakcín proti covidu-19 vo Francúzsku a Taliansku. Dotknutí používatelia sa pri koordinovanej kampani vyhrážali lekárom, novinárom či politikom pre ich podporu očkovania. Informovala o tom agentúra AFP.

Dohovárali sa cez aplikáciu Telegram

„Urážali lekárov, novinárov, poslancov, označovali ich za nacistov, pretože podporujú vakcíny proti covidu-19, a tvrdili, že povinné očkovanie povedie k zdravotníckej diktatúre," uviedol v stredu na tlačovej konferencii Mike Dvilyanski, šéf oddelenia vyšetrovania hrozieb na Facebooku.

JB 24 Lausanne - Bezpečnostní pracovníci EPFL kontrolujú študentom covidpasy pri vstupe do Švajčiarskeho federálneho inštitútu technológie (EPFL) v Lausanne 21. septembra 2021. Švajčiarsko sprísnilo od pondelka 20. septembra pravidlá vstupu do vnútorných priestorov vysokých škôl na prezenčnú výučbu v triedach, ktoré sú možné len s covidpasom, potvrdzujúcim zaočkovanie, negatívny test na koronavírus alebo zotavenie sa z covidu. FOTO TASR/AP 

Security staff of the  EPFL Covid Angels control the C
Neprehliadnite

Švajčiari schválili zachovanie covidpasov. Odporcovia očkovania protestovali kravskými zvoncami

Podľa neho bola kampaň koordinovaná a jej aktéri sa dohovárali cez mobilnú aplikáciu Telegram, kde regrutovali nových účastníkov kampane a zdieľali zoznam osôb, na ktoré sa majú zamerať.

Zahlcovali registračné systémy na očkovanie 

Zastrašovacia kampaň bola podľa firmy Meta napojená na konšpiračné hnutie V_V, ktorého priaznivci zaplavovali desiatkami tisíc komentárov aj diskusie na platformách YouTube, Twitter, VKontakte a ďalších.

Slovanet
Neprehliadnite

Na míny ukryté na internete niekedy šliapu jeho používatelia dobrovoľne

Podľa analytickej firmy Graphika sa priaznivci hnutia V_V podieľali aj na narušovaní očkovacích kampaní, keď zahlcovali registračné systémy na očkovanie opakovaným objednávaním termínov a ich následným rušením.

Vyhrážali sa aj talianskemu premiérovi

Minulý mesiac napríklad aj talianska polícia vykonala v rôznych mestách krajiny domové prehliadky u dvoch desiatok radikálnych odporcov očkovania proti covidu-19, ktorí podľa nej podnecovali k násiliu, aj za použitia zbraní, voči vládnym úradníkom, lekárom či novinárom, pre ich podporu koronavírových reštrikcií. 

Protestujúci antivaxeri v sídle britskej  ITN 23. 8. 2021
Neprehliadnite

Antivaxeri by v Kanade mohli ísť za útoky na zdravotníkov do väzenia

Cieľom vyhrážok týchto extrémistov bol aj taliansky premiér Mario Draghi. Polícia pred raziou niekoľko týždňov monitorovala ich chat na aplikácii Telegram nazvaný Basta Dittatura (Dosť bolo diktatúry).

WA 34 Sausalito - Šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznamuje, že spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta počas virtuálneho podujatia v kalifornskom Sausalite vo štvrtok 28. októbra 2021. Nové meno bude zastrešovať služby ako Facebook či Instagram. Ide o verziu internetu pre virtuálnu realitu, ktorú tento americký technologický gigant vidí ako budúcnosť. FOTO TASR/AP 

Seen on the screen of a device in Sausalito, Calif., Facebook CEO Mark Zuckerberg announces their new name, Meta, during a virtual e
Neprehliadnite

Britský protimonopolný úrad nariadil majiteľovi Facebooku predať platformu Giphy