Americká internetová spoločnosť Meta Platforms, ktorá sa podľa svojej sociálnej siete donedávna volala Facebook, čelí v Británii hromadnej žalobe. Tá sa týka požiavky odškodného vo výške minimálne 2,3 miliardy libier pre zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Za žalobou stojí poradkyňa britského Úradu pre finančnú etiku Liza Lovdahlová Gormsenová. Tá uviedla, že kauzu začala v mene Britov, ktorí facebook používali v rokoch 2015 až 2019.

Museli sa vzdať osobných údajov

Žaloba tvrdí, že firma zarobila miliardy libier vďaka nespravodlivo nastaveným podmienkam, v rámci ktorých sa používatelia výmenou za prístup k jej sieťam museli vzdať cenných osobných údajov. Žaloba sa týka 44 miliónov britských užívateľov Facebooku. Firma však argumentuje tým, že ľudia majú „významnú kontrolu" nad tým, aké informácie na jej platformách zdieľajú.

Temná stránka

„Počas 17 rokov od svojho vzniku sa Facebook stal jedinou sociálnou sieťou v Británii, na ktorej si môžete byť istí, že budete na jednom mieste v spojení s priateľmi a rodinou," uviedla Lovdahlová Gormsenová.

„Facebook má ale aj svoju temnú stránku: zneužíval dominantné postavenie na trhu s cieľom uplatňovaniť nepoctivé podmienky voči bežným Britom, čím získaval možnosť využívať ich osobné údaje," dodala.

Rok 2021 - koláž
Neprehliadnite

Aj takýto bol rok 2021: Bezos kýval z vesmíru, z Facebooku je Meta a Google s prvým obchodom