Hodinový výstražný štrajk v pondelok dopoludnia usporiadali odbory mestských dopravných podnikov v dvoch najväčších mestách Slovenska - v Bratislave a Košiciach. Chcú tak prinútiť štát, aby týmto dopravcom kompenzoval negatívne dopady koronakrízy. Vyplýva to z vyjadrení dopravcov, ktorých oslovila ČTK.

Mestské dopravné podniky na Slovensku na rozdiel od súkromných dopravcov nemajú nárok na čerpanie stimulov od štátu v súvislosti s koronakrízou. Odbory prevádzkovateľov mestskej hromadnej dopravy sa preto obávajú rušenia liniek a hromadného prepúšťania. Dopravcovia už vopred ohlásili, že počas výstražného štrajku medzi 08:00 a 09:00 zostanú v prevádzke vozidla napríklad na linkách, ktoré slúžia na prepravu cestujúcich k nemocniciam a že vodiči po začiatku protestu dôjdu na konečnú zastávku. Hovorkyňa mestského dopravcu v Košiciach Vladimíra Petrušová uviedla, že jazdili tiež školské spoje.

Od stredy 3. marca 2021 sa menia podmienky zákazu vychádzania. Od 20.00 do 1.00 h sú pravidlá prísnejšie. V danom čase sú zakázané napríklad akékoľvek nákupy či využívanie služieb. Tí, ktorým povaha práce neumožňuje pracovať z domu, potrebujú potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Od 1.00 h do 5.00 h zákaz vychádzania neplatí. Vyplýva to z uznesenia, ktoré prijala v nedeľu (28. 2.) vláda s platnosťou do 19. Na snímke prázdna električka číslo 1 počas zákazu v
Neprehliadnite

V Bratislave a Košiciach môže byť pre štrajk na hodinu paralyzovaná MHD

Dopravné podniky na Slovensku v súvislosti s epidémiou Covidu-19 zaznamenali výpadky tržieb. Hromadnú dopravu využíva menej ľudí aj v súvislosti s koronavirovými obmedzeniami, medzi ktoré patrí napríklad zákaz vychádzania s výnimkami či prechod časti zamestnancov firiem a úradov na prácu z domu.

Len bratislavský mestský dopravca DPB zaznamenal od vlaňajšieho marca kvôli dopadom koronakrízy výpadok tržieb vo výške 25 miliónov eur. Úsporné opatrenia pokryla len časť poklesu príjmov dopravcu. Spomínaný štrajk dopravných podnikov využila opozícia, ktorá vládu obvinila, že zlyhala. Pripomenula, že nárok na štátne stimuly nemajú v krajine len štyri mestá, ktoré mestskú hromadnú dopravu zabezpečujú vlastnými podnikmi.