Nestáva sa často, aby štyri desiatky starostov a primátorov protestovali pred slovenským parlamentom. Tento týždeň to urobili. V žalúdku im leží novela zákona o dani z príjmov. Tá je v parlamente a môžu ju schváliť už v septembri.

Čo sa má zmeniť

Kľúčová navrhovaná zmena je zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane pre fyzické osoby. Bežný človek si tak znížením dane prilepší do vlastného vrecka o niekoľko desiatok eur ročne.

Lenže mestá, obce a kraje touto novinkou stratia. Gro ich príjmov totiž pochádza z podielových daní od fyzických osôb. Ak sa tie znížia, prídu podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) o 149 miliónov eur ročne.

Samotným mestám a obciam ubudne z ich príjmov viac ako 105 miliónov eur ročne. RRZ vypočítala, že zmena by viedla k zvýšeniu disponibilných príjmov rodín priemerne o 0,4 percenta, v prepočte by si polepšili len o 3,8 eura mesačne.

„Zavedenie navrhovaného opatrenia by malo v strednodobom horizonte prognózy negatívny vplyv na saldo verejnej správy vo výške 0,1 percenta HDP, čo predstavuje 136 miliónov eur v roku 2020,“ dodáva RRZ v analýze vplyvov návrhu zákona.

Dopady na cesty aj dôchodcov

Samosprávy tvrdia, že takého zníženie daní by ľuďom pomohlo iba minimálne a im to značne uškodí. „Mesačne by si človek znížil daň zhruba v sume jedného stravného lístka, na druhej strane my máme investičný dlh na cestnej infraštruktúre a bojujeme so starnutím obyvateľstva,“ argumentuje Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa