Český denník Lidové noviny priniesol rozhovor s politickým analytikom Grigorijom Mesežnikovom, v ktorom hodnotí aktuálne protikoronavírusové opatrenia a ich dosah na dianie na Slovensku.

Na otázku, či považuje súčasné opatrenia na hraniciach za odkaz neočkovaným Slovákom, aby nejazdili do zahraničia, pretože potom pre nich bude návrat komplikovanejší, Mesežnikov odpovedal: „Nemyslím si, že by vláda chcela obmedziť výjazdy do zahraničia, skôr ide naozaj o to, aby sa ľudia očkovali a potom mohli v pokoji vycestovať. Je to taký tlak na tých, ktorí sa nechcú očkovať, pretože buď podľahli toxickej propagande odporcov vakcín, alebo si myslia, že očkovanie nie je potrebné. Vláda im ukazuje, že ak nebudú zaočkovaní, bude to mať následky.“

Podľa G. Mesežnikova je poľutovaniahodné, že očkovanie proti nebezpečnej chorobe vyvoláva odpor a nedôveru. „Predtým ľudia s očkovaním problém nemali,“ dodal.

Maledivy mnohí považujú za raj na Zemi. Nádherné pláže, biely jemný piesok, plytké more, osviežujúci vánok a prirodzený luxus je na tomto kúzelnom mieste samozrejmosťou.
Neprehliadnite

Očkovaní domov len s negatívnym testom, nezaočkovaní tiež. Exotika nastavila nové pravidlá

Lidové noviny zaujímal aj názor politického analytika na to, ako slovenská spoločnosť vníma súčasnú situáciu ohľadom koronavírusových opatrení. Mesežnikov uviedol, že prieskumy, ktoré by hodnotili aktuálne opatrenia, nevidel. Podľa neho sa v prvej vlne väčšina ľudí stotožnila s obmedzeniami a testovaním, postupne sa to však znižovalo.

„Nevidím tu ale žiadne veľké pohyby proti. Máme tu akurát jednu skupinu ľudí, ktorú živia opozičné strany cez Petra Pellegriniho až po Kotlebovcov. Je to paradox, že ľudia, ktorí majú problém s demokraciou, bojujú za občianske práva. Z ich pohľadu však občianske právo znamená právo beztrestne nakaziť celú spoločnosť. Oni sú ale v menšine, nevyvolávajú veľké sociálne napätie,“ uviedol G. Mesežnikov.

Na snímke nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini počas 18. schôdze parlamentu SR 24. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Očkovanie nemôže byť univerzálnou priepustkou cez hranice, tvrdí Pellegrini

Covid-19 sa vo väčšine krajín sveta stal témou pre politické špičky. Inak to nie je ani na Slovensku. Podľa G. Mesežnikova je v tejto veci naša politická scéna rozdelená. „Hlavná deliaca čiara je medzi vládnou koalíciou a opozíciou,“ povedal.

Ďalej dodal: „Povedal by som, že opozícia je v tomto veľmi drsná. Kritizujú vládu za všetko, je to až komické. Z Fica už je pomaly extrémista, Pellegrini kritizuje vládu tiež, rovnako tak, samozrejme, Kotlebovci.“

Naznačil, že vláda vysiela zmiešané signály. „Vo vládnej koalícii nikto otvorene neodmieta vakcináciu. Zaujímavé ale je, že napríklad Matovič sa nechal zaregistrovať na očkovanie Sputnikom, ktorý nechal doviezť, ale stále to odkladá,“ zhodnotil G. Mesežnikov.

Uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Velká nad Veličkou v dôsledku protipandemických opatrení vlády, 6. júla 2021
Zdroj: TASR
Uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Velká nad Veličkou v dôsledku protipandemických opatrení vlády, 6. júla 2021