Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala v pondelok pred novými pandémiami a vyzvala svet, aby sa na ne lepšie pripravil. Informuje o tom agentúra DPA. ,,Táto pandémia ešte nie je zvládnutá a nebude ani posledná," podotkla Merkelová vo videoposolstve pri príležitosti výročného Zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA) - orgánu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zloženého z ministrov zdravotníctva členských štátov.

,,Po pandémii je pred pandémiou... Na ďalšiu by sme mali byť čo najlepšie pripravení," dodala. Merkelová zároveň vyzvala na medzinárodnú pandemickú dohodu, ktorá by umožnila jednoduchšiu spoluprácu medzi krajinami a rýchlejší systém varovania v záujme zastaviť ďalšiu svetovú pandémiu ešte v jej zárodku.

KK19 Bielefeld - Na archívnej snímke z 16. apríla 2021 v nemeckom Bielefelde ampulka s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Moderna. Americká spoločnosť Moderna v stredu 5. mája 2021 oznámila, že údaje z počiatočných skúšok na ľuďoch ukazujú, že tretia dávka jej súčasnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 alebo dávka experimentálnej novej vakcíny zvyšujú imunitu proti variantom koronavírusu, ktoré prvýkrát zistili v Brazílii a Juhoafrickej republike (JAR). FOTO TASR/AP
ARCHIV - 16.04.2
Neprehliadnite

Najúčinnejšiou vakcínou je Moderna, mutáciám bráni Pfizer

Pandémia koronavírusu dominuje zhromaždeniu WHA, ktoré prebieha vo virtuálnej podobe a potrvá do 1. júna. Podľa odhadov zdravotníckej organizácie podľahlo v dôsledku nakazenia sa koronavírusom vo svete už najmenej 115-tisíc zdravotníkov.

Ostrá kritika odznela v súvislosti so skutočnosťou, že v bohatých krajinách sa proti ochoreniu Covid-19 očkujú mladší a zdraví ľudia, kým v mnohých ďalších štátoch musia zdravotnícki pracovníci a ohrozené skupiny na vakcínu čakať, píše DPA.