Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu počas návštevy oblastí postihnutých záplavami prisľúbila rýchlu pomoc zo strany nemeckej vlády. Informovala o tom agentúra DPA.

„Stojíme pri vás, krajinská aj spolková vláda," povedala Merkelová v okrese Ahrweiler v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, ktorý bol záplavami najviac zasiahnutý. Merkelová podľa svojich slov pricestovala, aby získala skutočný obraz o situácii.

Obraz škôd označila za „surreálny“. „Je to hrozné, takmer môžem povedať, že nemčina nepozná slov pre toto spustošenie. To, čo som tu však mohla vidieť, je tiež neuveriteľne upokojujúce - ako ľudia držia spolu, ako si pomáhajú, aká je tu solidarita," povedala Merkelová v meste Adenau. Kancelárku počas návštevy sprevádzala krajinská premiérka Porýnia-Falcka Malu Dreyerová.

WA 11 Angleur - Muž sa plaví na člne po zaplavenej ulici vo valónskom meste Angleur na východe Belgicka v piatok 16. júla 2021. Záplavy vo východnej časti Belgicka si vyžiadali najmenej 18 obetí na životoch, zatiaľ čo 19 osôb je nezvestných.Záplavy, ktoré tento týždeň okrem Belgicka postihli aj časti Holandska, Nemecka a Luxemburska, si celkovo vyžiadali viac ako 120 obetí. FOTO TASR/AP

A man rows a boat down a residential street after flooding in Angleur, Province of Liege, Belgium, Friday Jul
Neprehliadnite

Počet obetí záplav v Nemecku a Belgicku stúpol na najmenej 183

Spolková a krajinská vláda budú podľa Merkelovej slov spolupracovať s cieľom dať situáciu postupne do poriadku.

V okrese Ahrweiler doposiaľ hlásili 110 obetí na životoch a 670 zranených. V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko v dôsledku povodní zomrelo najmenej 46 osôb.

Nemecká vláda sa v stredu 21. júla dohodne na programe v súvislosti s rýchlou pomocou, strednodobými cieľmi a obnovou infraštruktúry, píše DPA.

Nemecko je podľa Merkelovej pripravené čeliť ničivej sile prírody. Vyžaduje si to podľa nej postup, ktorý prírode a klíme venuje väčšiu pozornosť.