Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok v prejave v parlamente pripustila nedostatky v reakcii vlády na druhú vlnu nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra DPA.

Nemecko obstálo v prvej vlne na začiatku pandémie pomerne dobre, povedala Merkelová poslancom. „Potom sme neboli dostatočne opatrní či dostatočne rýchli," uviedla s ľútosťou kancelárka. Dodala, že druhý lockdown, ktorý bol od novembra pomerne značne sprísnený, neprišiel dosť rýchlo.

Kancelárka sa v stredu s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín dohodla na výraznom predĺžení lockdownu a príslušných obmedzení až do 7. marca. Terajší lockdown sa mal pôvodne skončiť v polovici februára.

Angela Merkelová Nemecko predĺži lockdown minimálne do 7. marca
Neprehliadnite

Nemecko predĺži lockdown minimálne do 7. marca, oznámila Merkelová

To znamená, že reštaurácie, bary, obchody na nákupných uliciach a voľnočasové zariadenia zostanú zatvorené. Vlády jednotlivých spolkových krajín sa však rozhodli, že budú samostatne určovať, kedy znova otvoria školy a materské školy. Práve to je horúca téma, pretože lockdown znamená pre rodiny s deťmi nadmernú záťaž. Okrem toho môžu od 1. marca znovu otvoriť aj kaderníctva, ale za prísnych hygienických opatrení.

„Drvivá väčšina dohodnutých opatrení sa však musí všade dôsledne dodržiavať," povedala Merkelová a predĺženie lockdownu označila za „vhodné, potrebné a primerané".

„Ani jediný deň nezabúdam myslieť na to, čo nutné opatrenia znamenajú pre každého jedného občana: dočasné kruté obmedzovanie slobody, aké spolková republika nikdy predtým nezažila, ťažká osobná záťaž, osamelosť, ekonomické obavy, existenčný strach. Nezabudnem na to ani jediný deň," uviedla kancelárka.

Pred rokovaniami o lockdowne prišli aj výzvy priemyslu a opozičných strán, aby sa obmedzenia uvoľnili, keďže tento rok zatiaľ miera nákazy plynulo klesá.

JB 4 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU) reaguje počas tlačovej konferencie o sprísnení karanténnych opatrení po videokonferencii s premiérmi 16 spolkových krajín v Berlíne 21. januára 2021. Nemecko by mohlo opäť uzavrieť hranice s okolitými krajinami, pokiaľ neprijmú opatrenia, ktoré výrazne obmedzia šírenie nového koronavírusu. Povedal to vo štvrtok Helge Braun, šéf úradu nemeckej kancelárky Angela Merkelovej, píše denník The Guardian. Nemecká kancelárka a premiéri 16 spolkových
Neprehliadnite

Merkelová vidí v pandémii svetlo na konci tunela, no upozorňuje na falošné nádeje

Predstavitelia nemeckej vlády a odborníci však opakovane varovali, že počet prípadov infekcie stále nie je dostatočne nízky. Poukázali aj na nebezpečenstvo nákazlivejších variantov koronavírusu, predovšetkým variantu prvýkrát zisteného v Británii, ktorý sa v Nemecku rozšíril.

Merkelová v prejave v Spolkovom sneme (Bundestag) zdôraznila, že krajina musí dbať na varovania vedcov. Poukázala na množstvo európskych krajín, ktoré zažívajú „dramatické obdobie nárastu infekcií, so všetkými katastrofálnymi vplyvmi na ich zdravotné systémy", a je to dôsledok rozšírenia nových variantov.

Nemecko pri riešení pandémie berie do úvahy sedemdňovú incidenciu koronavírusu, ktorá vyjadruje počet prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov za týždeň. Tento údaj je v súčasnosti 64,2, pričom koncom minulého roka prudko stúpol na takmer 200, ako uvádza Inštitút Roberta Kocha (RKI).

Merkelová v prejave pripomenula, že premiéri 16 spolkových krajín sa dohodli na rozsiahlom uvoľnení obmedzení lockdownu až vtedy, keď sedemdňová incidencia klesne na 35. V Nemecku sa zatiaľ celkovo koronavírusom nakazilo vyše 2,3 milióna ľudí, z nich 63 635 zomrelo, vyplýva z údajov RKI.