A. Merkelová sa na stretnutí vedenia CDU, ktoré diskutuje o značných stratách konzervatívneho bloku v dvoch krajinských voľbách v priebehu dvoch týždňov, vyjadrila, že už nebude kandidovať na predsednícky post v strane. Chcela by však ostať na kancelárskom poste do konca funkčného obdobia v roku 2021.

V minulosti tvrdila, že obe funkcie patria k sebe. Šéf Kresťanskosociálnej únie (CSU), minister vnútra Horst Seehofer, uviedol, že je to hanba, že A. Merkelová plánuje odstúpiť z postu šéfky CDU, aj keď chce ostať kancelárkou. Bývalý šéf frakcie konzervatívneho bloku CDU/CSU v Bundestagu Friedrich Merz povedal, že bude kandidovať na predsednícky post, uviedli zdroje pre DPA.

Kandidovať chce aj generálna tajomníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Merkelová vedie CDU od roku 2000 a kancelárkou je od roku 2005. CDU by mala usporiadať svoj zjazd v decembri, na ktorom by sa mohlo vymeniť vedenie. Agentúra AP pripomína, že A. Merkelovej predchodca na kancelárskom poste Gerhard Schröder odstúpil z funkcie predsedu svojej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v roku 2004, ale zostal kancelárom.