Nemecký výrobca luxusných automobilov Mercedes-Benz si dielce, pri výrobe ktorých je nevyhnutný zemný plyn, vyrába do zásoby. Chce sa tak poistiť proti prípadnému dodávaniu plynu na prídel. Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg. V závode v meste Untertürkheim neďaleko Stuttgartu si firma s predstihom vyrobí časti prevodoviek či náprav, aby si vytvorila zásoby pre svoje továrne v Spojených štátoch a Číne. V prípade, že by nedostatok plynu viedol k zastaveniu prevádzok automobilky v Nemecku, závody v Alabame a Pekingu pobežia ďalej, povedal šéf výroby Jörga Burzer.

„Nie je úplne jasné, aká situácia nastane - záleží na tom, aké budú v zime panovať teploty," povedal Burzer v rozhovore. „Zvýšili sme naše zásoby smerujúce do Číny a USA."

Nemecké spoločnosti a ich príprava na zimu

Nemeckí výrobcovia sa pripravujú na možné prídely plynu. Tamojšia vláda sa snaží ochrániť domácnosti a kritický priemysel pred jeho nedostatkom. Odkedy Rusko fakticky zastavilo dodávky plynu, zintenzívnila najväčšia európska ekonomika snahu pred zimou naplniť zásobníky plynu a nájsť alternatívne dodávky.

Obavy z prísnych prídelových opatrení sa v posledných dňoch zmiernili po tom, čo úroveň zásob plynu v Nemecku tento týždeň presiahla 90 percent. Berlín sa tiež snaží uzavrieť dohody o dodávkach plynu a vodíka s Katarom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi.

Popri obmedzených dodávkach čelí nemecký priemysel pre zvýšenie cien energií nárastu vstupných nákladov. Ceny výrobcov v auguste vyskočili o rekordných takmer 46 percent, čo vyvolalo veľké obavy ohľadom budúcej konkurencieschopnosti.

Automobilka má záložné plány

Burzer uviedol, že Mercedes už znížil spotrebu plynu o desať percent a v prípade potreby by ju mohol zraziť až o polovicu. V kritickej situácii potrebuje spoločnosť pre normálne fungovanie udržať dodávky plynu okolo desiatich percent svojej obvyklej spotreby, povedal.

„V núdzovej situácii, keď bude nedostatok plynu, môžeme nahradiť značnú časť našej spotreby plynu dodávkami energie z fosílnych palív - tento prechod je pripravený," uviedol Burzer. „Sme si celkom istí, že nenastane situácia, keď by sme nemali žiadne dodávky plynu," dodal.

Pracovná skupina automobilky pre energetickú krízu sa snaží identifikovať dodávateľov so sídlom v Nemecku, ktorí by boli ohrození v prípade obmedzenia dodávok plynu, a rokuje s nimi o presune výroby do miest mimo Nemecka. „Južná, juhozápadná Európa je z hľadiska rizika dodávok plynu v trochu inej pozícii. Ak majú našich dodávateľov možnosť výrobu presunúť, rokujeme s nimi o tom," povedal Burzer.

V prípade pretrvávajúceho nedostatku zemného plynu zvažuje presúvať výrobu z Nemecka a východnej Európy do iných krajín aj nemecký automobilový koncern Volkswagen, napísal dnes Bloomberg. Hovorca Volkswagenu uviedol, že z presunu výroby by mohla ťažiť juhozápadná Európa alebo pobrežné časti severnej Európy, kde je lepší prístup k námorným dodávkam skvapalneného zemného plynu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zamestnanci automobilky počas výroby vo výrobnom závode spoločnosti Kia Slovakia dňa 11. augusta 2022 v Tepličke nad Váhom. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Honda a Toyota pre problémy v zásobovaní opäť znížia výrobu áut