Medzinárodný menový fond zhoršil svoj pôvodný odhad pádu slovenského hospodárstva. Očakáva, že slovenská ekonomika sa tento rok prepadne o 4,7 percenta. Vyplýva to z aktuálnej správy o Výhľade svetovej ekonomiky, ktorú fond dnes zverejnil. Ešte v apríli pritom inštitúcia počítala, že recesia tento rok ukrojí z výkonu Slovenska 2,1 percenta.

Na budúci rok však slovenské hospodárstvo čakajú lepšie časy. Podľa inštitúcie má prísť ekonomické oživenie, ktoré bude rýchlejšie, ako sa doteraz očakávalo. Slovensko by malo rásť o 3,7 percenta. Doposiaľ fond odhadoval, že HDP krajiny si polepší o 1,9 percenta.

Slovenské hospodárstvo by tak podľa prognóz Medzinárodného menového fondu rástlo s výrazným náskokom najrýchlejšie v rámci celej eurozóny, ale aj spomedzi okolitých štátov. Druhý najrýchlejší rast v eurozóne by totiž podľa predikcie fondu mali dosiahnuť zhodne Francúzsko a Fínsko s dynamikou 0,9 percenta. Celkovo by mala eurozóna v budúcom roku dosiahnuť hospodársky rast len na úrovni 0,3 percenta.

Rovnako by Slovensko malo svojim 3,7-percentným hospodárskym rastom dominovať aj medzi okolitými štátmi regiónu. O 1,5 percentuálneho bodu pomalšie by mala rásť ekonomika Poľska, hospodársky rast Českej republiky by mal predstavovať 1,3 percenta. Maďarsko sa podľa aktuálnej prognózy fondu z recesie nevymaní ani o rok a vykáže ďalší pokles hospodárstva na úrovni 0,9 percenta.

Ministerstvo financií Jána Počiatka ako aj Národná banka Slovenska očakávajú čísla rádovo horšie, ako fond. Ministerstvo aktuálne krajine prognózuje v tomto roku pokles hrubého domáceho produktu o 5,7 percenta a centrálna banka o 5,6 percenta. Pre budúci rok obidve inštitúcie prognózujú rast, avšak pomalší. Rezort financií na úrovni 1,9 percenta, Národná banka Slovenska 2,9 percenta.

Foto na titulke - IMF