Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce predložiť návrh, ktorým by sa mal znížiť počet podpisov pod petíciu, ktorá by smerovala do parlamentu. Z aktuálnych 100-tisíc navrhuje 50-tisíc potrebných podpisov. Podľa predsedu Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Milana Vetráka ide o jeden z viacerých návrhov, ktorým by sa mal meniť rokovací poriadok parlamentu.

Účasť ľudí na veciach verejných chce M. Vetrák zväčšiť aj „posilnením práva zástupcu petičného výboru prerokovať obsah petície nielen vo výboroch parlamentu, ale aj v pléne, podobne ako je to pri predstavovaní návrhu zákona v prvom čítaní.“

Ďalšou novinkou má byť to, aby petícia obsahovala aj presný návrh uznesenia, o ktorom by následne parlament rokoval. Tým by sa predišlo tomu, aby výsledok petície bol iba formálne vzatý na vedomie.

Číslo 50-tisíc však nemusí byť konečné. M. Vetrák pripúšťa, že by sa mohlo zvýšiť, keďže naň jeho politickí partneri nemajú jednotný názor. Podporu mu zatiaľ vyjadrila koaličná Sloboda a Solidarita (SaS). Tá má dokonca vyššie ambície, ktoré sa dotýkajú aj referenda.

Čo na to politickí partneri?

Strana SaS je jednoznačne na strane funkčnej referendovej demokracie. „Najzodpovednejšiu cestu, ako sa k tomu prepracovať, sme popísali aj v našom programe. Mala by viesť nielen cez zníženie petičných prahov, ale aj zrušenie kvóra na platnosť referenda,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie a člen SaS Martin Klus. Cesta za týmto cieľom však podľa jeho slov musí byť postupná a mala by smerovať od miestnej úrovne cez regionálnu na štátnu úroveň.

„Sme pripravení okamžite začať takúto diskusiu, ale účelové zmeny na národnej úrovni bez niekoľkoročnej praxe na miestnej a regionálnej úrovni, v rámci ktorej by sa občania zžili so silou referendovej demokracie, v tejto chvíli odmietame,“ dodal Klus.

Azda najznámejšieho príkladu sme mohli byť svedkami minulý rok, kedy petičný výbor odovzdal takmer 600-tisíc podpisov za referendum. Petičná akcia podporená stranami Smer-SD, Hlas-SD a odborármi síce vznikla na základe širokej objednávky verejnosti, ako to uviedol Robert Fico zo strany Smer-SD, zastavila ho však prezidentka SR Zuzana Čaputová. Dôvodom boli nejednotné názory na ústavnosť.

V radoch opozície je práve z tohto dôvodu postoj strán neistý. Strana Hlas – sociálna demokracia uviedla, že bude návrh komentovať, až keď bude realitou. „Je však neuveriteľne podlé, ak zámer takýchto krokov prezentuje strana, ktorá odmietla rešpektovať ústavné právo 600-tisíc občanov na referendum,“ uviedol pre TREND Martin Dorčák z tlačového oddelenia strany.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa