Slovenskému hospodárstva sa v súčasnosti darí. Vlani hrubý domáci produkt (HDP) krajiny vzrástol o 3,6 percenta, čo bol najlepší výsledok od roku 2010. Miera nezamestnanosti, hoci je naďalej vyššia ako priemer za celú EÚ, klesla v poslednom štvrťroku minulého roka na takmer sedemročné minimum jedenástich percent.

Analytik českej spoločnosti Colosseum obchodujúcej s cennými papiermi František Bostl poukazuje na to, že výsledky volieb sú do istej miery aj ekonomickou príťažou.

„Nová vláda nebude stabilná a bude plná kompromisov. To sa určite prejaví v zahraničnej politike, ktorá by mohla do istej miery spomaliť tok zahraničných investícií na Slovensko a tak negatívne ovplyvniť hospodársky rast,“ povedal.

Neprehliadnite

  • Menej investícií, slabší rast, predpovedajú analytici dôsledok volieb
    Všetky články o parlamentných voľbách 2016
    Najnovšie správy, komentáre, analýzy a rozhovory

Rast HDP by podľa neho mohol spomaliť vplyvom skomplikovanej politickej situácie až o 0,5 percenta ročne kvôli spomaleniu prílivu zahraničných investícií. Možno tiež očakávať negatívny vplyv na trh práce, na ktorom čaká spomalenie rastu tvorby nových pracovných miest.

„Slovensko je malou otvorenou ekonomikou, jej vývoj do veľkej miery preto ovplyvňuje dianie najmä v EÚ alebo v eurozóne. Samozrejme, že z dlhodobého hľadiska je potrebné, aby krajina mala stabilnú vládu,“ uviedla analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. Dodala, že hospodárstvo Slovenska ovplyvňuje aj politika Európskej centrálnej banky a ekonomický vývoj u hlavných obchodných partnerov krajiny na čele s Nemeckom.

Stabilné prostredie je podľa D. Ondrovej potrebné pre realizáciu opatrení, ktoré podporia hospodársky rast a ktoré sú viazané najmä na školstvo a zdravotníctvo. Nelichotivý stav oboch týchto oblastí bol jedným z hlavných tém predvolebnej kampane, ktorú poznačili hromadné výpovede zdravotných sestier a štrajk časti učiteľov.

„Považujeme za optimálne v čo najkratšom čase vytvoriť stabilné politické prostredie, aby bol pozitívny trend ohľadom rastu ekonomiky, ale aj situácia na trhu práce naďalej zachovaný,“ poznamenala D. Ondrová.

INESS: Vláda sa môže meniť aj dvakrát ročne, potrebujeme stabilné podnikateľské prostredie

Podľa riaditeľa mimovládneho Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Richarda Ďuranu by krajina skôr ako stabilnú vládu potrebovala stabilné podnikateľské prostredie.

„Premiér aj parlament sa môžu meniť aj dvakrát do roka, ak nezhoršujú podnikateľské prostredie a nezvyšujú daňovú záťaž. Z dlhodobého hľadiska by však krajina strácala krok s krajinami ako Estónsko, ktoré aktívne zlepšujú podnikateľské prostredie, zvyšujú vymožiteľnosť práva a odstraňujú byrokraciu,“ poznamenal R. Ďurana.

V najbližšom období budú podľa šéfa INESS slovenskej ekonomike pomáhať nové investície. Napríklad britská automobilka Jaguar Land Rover oznámila, že v krajine postaví novú továreň. Do projektu by mala investovať 1,4 miliardy eur a zamestnať až 2 800 ľudí.

„Prípadné spomalenie eurozóny môže ohroziť slovenský export, a tým aj príjmy štátu. Nová vláda by sa preto nemala spoliehať na predchádzajúci rast príjmov z daní a pripraviť sa na odstránenie plytvania vo verejných rozpočtoch. Aj keby sa ekonomike darilo, nadchádzajúce problémy v súvislosti so starnutím populácie si vyžadujú vyrovnaný rozpočet už dnes, „uviedol R. Ďurana.

Analytik VÚB Andrej Arady poznamenal, že pre budúci kabinet bude súčasný ekonomický rast a klesajúca nezamestnanosť na prospech. „Aby sme z tohto rastu vyťažili aj potenciál do budúcnosti, bude pre novú vládu potrebné rozbehnúť reformy, ktoré dlhodobo zlepšia podnikateľské prostredie, a určite sa bude musieť zaoberať aj alarmujúcim stavom v školstve a zdravotníctve,“ poznamenal.

Dodal, že malí a strední podnikatelia, ktorí sú chrbticou stabilného rastu ekonomiky, by nepochybne uvítali zníženie administratívnej a daňovej a odvodovej záťaže. Za kľúčové ekonóm označil tiež zlepšenie vymožiteľnosti práva, čo by ani nemuselo byť príliš nákladné.