Odhad daňových a odvodových príjmov za rok 2016 upravili oproti novembrovej prognóze smerom nadol o 72 miliónov eur (0,1 percent HDP). Uvádza to rezort financií v prognóze daňových a odvodových príjmov na roky 2016 až 2020 (február 2017).

„Dôvodom je najmä nižší výber firemnej dane a jednorazový vplyv vyššieho objemu uzatváraných kontrol nadmerných odpočtov u dani z pridanej hodnoty,“ píše v komentári Inštitútu finančnej politiky (IFP) Jaroslav Bukovina.

Úbytok na strane príjmov z korporátnej dane predstavuje 128 miliónov eur. Tú čiastočne kompenzoval vyšší výber dane z príjmu fyzických osôb v hodnote 31 miliónov eur a zdravotných odvodov v sume 20 miliónov eur.

V novom programovom období zároveň rezort financií v daňovej prognóze ráta s nižším čerpaním eurofondov, a teda nižšími investíciami verejnej správy. K tomu eviduje aj zníženie úrokových sadzieb bankových vkladov v podobne úpravy výnosu zrážkovej dane.

Pokrízové maximum

Výber daní je podľa informácií ministerstva lepší – v treťom štvrťroku minulého roku dosiahla efektivita výberu pokrízové maximum.

Menej od firiem, viac od pracujúcich. Efektivita výberu daní sa zlepšuje

Prognóza daňových a odvodových príjmov na roky 2016 až 2020 (február 2017) Zdroj: IFP

„Pozitívny vývoj DPH môžeme pripísať rastúcej úspešnosti výberu,“ uvádza sa v správe IFP. „Naopak, zníženie efektívnej daňovej sadzby (EDS) u firemnej dane odráža nižší predpoklad rastu ziskovosti, ktorá nie je hlavnou východiskovou bázou korporátnej dane.“

Efektívna daňová sadzba dosiahla v treťom štvrťroku 2016 pokrízové maximum, čo na základe údajov rezortu financií potvrdzuje rastúcu úspešnosť výberu daní. Prognóza hovorí o udržaní takéhoto úspechu.

Tempo rastu ziskovosti firiem, ako dodáva správa IFP, sa v treťom kvartáli spomalil a prvýkrát od roku 2014 tak spôsobil zníženie prognózy firemnej dane.

Skutočný výnos bol 46 miliónov eur nižší, než sa čakalo v novembri minulého roka, uviedol rezort financií. Výrazný pokles v podobe 128 miliónov eur je dôsledkom nižšieho rastu ziskovosti a aktualizovaných očakávaní firiem. Zrušenie daňovej licencie sa podľa odhadov IFP prejaví na úrovni výpadku 83 miliónov eur.

Menej od firiem, viac od pracujúcich. Efektivita výberu daní sa zlepšuje

Prognóza daňových a odvodových príjmov na roky 2016 až 2020 (február 2017) Zdroj: IFP