Premiér Viktor Orbán vyhral v Maďarsku voľby, a preto je demokratickým lídrom, vyhlásila krajne pravicová líderka v talianskych voľbách Giorgia Meloniová, čím poprela uznesenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého Maďarsko už nemožno definovať ako demokratickú krajinu, píše Euractiv.

Začiatkom tohto týždňa v Štrasburgu zákonodarcovia EÚ prijali správu, v ktorej zdôraznili, že maďarská vláda podkopáva hodnoty EÚ a stala sa „hybridným režimom volebnej autokracie".

Nie všetci s tým však súhlasia.

„Orbán vyhral voľby, niekoľkokrát dokonca s veľkým náskokom, pričom všetky ostatné ústavné oblúky boli postavené proti nemu: je to demokratický systém," povedala Meloniová médiám na obranu maďarského premiéra. Dodala, že východné modely sú iné, pretože až do 90. rokov „sme ich nechali pod sovietskym jarmom".

„A teraz by sme im mali podať pomocnú ruku," povedala podľa Corriere della Sera.

„Ak hlasujete o dokumente proti Maďarsku, musíte to urobiť tak, že podrobne uvediete obvinenia, a to sa nestalo," povedala Meloniová v relácii Rádia Anch'io. „Všetky maďarské strany boli týmto dokumentom pobúrené, dokonca aj tie, ktoré sú proti Orbánovi. Je to naozaj diktatúra?" zaujímala sa.

Meloniová (Bratia Talianska - Európski konzervatívci a reformisti/ECR) vedie pravicovú koalíciu so skupinou Liga (ID v Európskom parlamente) Mattea Salviniho a Forza Italia (Európska ľudová strana) Silvia Berlusconiho.

Podľa prieskumov verejnej mienky sa predpokladá, že jej koalícia zvíťazí nad ľavicovou alianciou, ktorú vedie stredoľavicový líder Enrico Letta.

Proti uzneseniu Európskeho parlamentu hlasovali talianski poslanci z hnutia Liga a Bratia Talianska, ktorí obhajovali Orbánove kroky.

V rozhovore pre EURACTIV France vyjadril Jean-Paul Garraud, poslanec Európskeho parlamentu a šéf pravicovej strany Rassemblement National v Európskom parlamente, nádej na víťazstvo Meloniovej vo voľbách 25. septembra.

Povedal tiež, že by to bola príležitosť na „niečo väčšie" v budúcnosti medzi krajne pravicovou skupinou ID a ECR.

Ďalšie dôležité správy

KK22 Budapešť - Vztýčením maďarskej štátnej vlajky s vojenskými poctami na Kossuthovom námestí sa začali ústredné oslavy štátneho sviatku založenia štátu a jeho zakladateľa - kráľa sv. Štefana, 20. augusta 2022 v Budapešti. FOTO TASR/AP
The hoisting of the national flag with military honours takes place in front of Parliament to mark the national holiday celebrating Hungary's statehood in Budapest, Hungary, Saturday, August 20, 2022. The ceremony was attended by President Katalin Novak, Defence
Neprehliadnite

Maďarsko už nie je úplnou demokraciou, znie z Európskeho parlamentu