Medziročná hodnota inflácie sa zvýšila v auguste 2022 na 14 percent. V auguste 2022 medzimesačne vzrástla o 0,8 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Medzimesačne rástli ceny v 9 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností). Najvýraznejší vplyv na medzimesačnú zmenu mali naďalej rastúce ceny potravín. Tempo rastu sa udržalo, rovnako ako v júli, na úrovni 1,4 percenta. Okrem cien zeleniny, ktoré medzimesačne klesli o 1,2 percenta, zdraželi všetky ostatné potravinové položky. Vyššie boli hlavne ceny olejov a tukov o 2,7 percenta, mlieka, syrov, vajec a mäsa zhodne o 1,7 percenta, chleba a obilnín o 1,5 percenta a tiež cukru, čokolády a cukroviniek o 1,8 percenta.

Počas ôsmeho mesiaca roka sa medziročne zvýšili ceny vo všetkých sledovaných odboroch spotrebného koša, až polovica z celkovo 12 odborov dosiahla medziročný rast vyšší ako o desatinu.

K rastu cien na medziročnej úrovni prispel predovšetkým odbor potraviny a nealkoholické nápoje. Potraviny boli drahšie o 21,6 percenta a nealkoholické nápoje o 14 percenta. Najviac infláciu ovplyvnili vyššie ceny chleba a obilnín o 24,5 percenta, mäsa o 21,8 percenta, mlieka, syrov a vajec o 22,9 percenta, ovocia o 11,8 percenta a zeleniny o 15,9 percenta. Oleje a tuky, ktorých zastúpenie v spotrebnom koši nie je až tak výrazné, zdraželi medziročne o viac než polovicu.

V súhrne za osem mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 11,6 percenta (za domácnosti zamestnancov o 11,6 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 11,7 percenta, za domácnosti dôchodcov o 12,6 percenta).

Ďalšie dôležité správy

WA 49 Washington - Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová odpovedá na otázky novinárov pred stretnutím s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom na pôde rezortu diplomacie vo Washingtone v utorok 19. júla 2022. FOTO TASR/AP

Prime Minister of Moldova Natalia Gavrilita speaks in the Treaty Room at the State Department, before a meeting with Secretary of State Antony Blinken, Tuesday, July 19, 2022, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)
Neprehliadnite

Najchudobnejší národ Európy sa obáva, že ceny plynu zničia jeho ekonomiku