Spotrebiteľské ceny v júli 2022 podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 12,8 percenta, v júni 2022 bola táto hodnota 12,6 percenta. Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla v júli tohto roka 0,6 percenta, zatiaľ čo v júli minulého roka bola jej hodnota 0,5 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemerná ročná miera harmonizovanej inflácie v júli 2022 (vyjadruje percentuálnu zmenu priemeru cenovej hladiny harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov) sa zvýšila v porovnaní s jej hodnotou v predchádzajúcom mesiaci o 0,9 percentuálneho bodu na hodnotu 8,0 percent.

Potraviny a nápoje

Počas júla 2022 harmonizované indexy spotrebiteľských cien medzimesačne v úhrne vzrástli o 0,6 percenta. Podobne ako v minulom mesiaci bolo medzimesačné zvýšenie cenovej hladiny najviac ovplyvnené zvýšením cien v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré zodpovedalo za viac ako polovicu celkového medzimesačného rastu cien.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár a poslanec NR SR Patrick Linhart pred tlačovou konferenciou na tému
Neprehliadnite

Po prudkej inflácii prídu vysoké dane. Dáta signalizujú tvrdý trest za zvolenie I. Matoviča