Medzinárodný menový fond (MMF) plánuje zlepšiť výhľad svetovej ekonomiky pre tento i budúci rok. Uviedla to dnes výkonná riaditeľka fondu Kristalina Georgievová. 

MMF v januári predpovedal, že rast svetovej ekonomiky bude tento rok činiť 5,5 percenta a budúci rok 4,2 percenta. Vlani globálne hospodárstvo podľa fondu v dôsledku pandémie Covidu-19 kleslo o 3,5 percenta. Aktualizovaný hospodársky výhľad MMF predstaví budúci týždeň.

KK6 Hongkong - Na snímke veriaci s ochrannými rúškami zapaľujú vonné tyčinky počas osláv príchodu nového lunárneho roka, ktorý je tentoraz v znamení byvola, 12. februára 2021 v Hongkongu. FOTO TASR/AP

Worshippers wearing face masks to protect against the spread of the coronavirus, burn joss sticks as they pray at the Wong Tai Sin Temple, in Hong Kong, Friday, Feb. 12, 2021, to celebrate the Lunar New Year which marks the Year of the Ox in the Chinese zodiac. (AP Photo/Kin Cheung)
Neprehliadnite

Zotavovanie globálnej ekonomiky naberá na sile, tvrdí MMF

Georgievová upozornila, že dopady pandémie sa podarilo zmierniť pomocou rozsiahlych rozpočtových a menových opatrení na podporu ekonomiky a vďaka pokroku v očkovaní proti Covidu-19. Varovala však, že vývoj v jednotlivých krajinách a regiónoch sa výrazne líši.

„Vakcíny zatiaľ nie sú dostupné všade a pre všetkých. Príliš veľa ľudí naďalej čelí strate zamestnania a rastu chudoby a príliš mnoho krajín zostáva pozadu," uviedla šéfka MMF.