Medzinárodný menový fond (MMF) v utorok uviedol, že sa dohodol s Kyjevom na pôžičke v hodnote zhruba 15,6 miliardy dolárov zameranej na zotavenie vojnou poznačenej ukrajinskej ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

,,Okrem strašných ľudských obetí má ruská invázia na Ukrajinu aj naďalej ničivý dopad na ekonomiku," povedal šéf misie MMF na Ukrajine Gavin Gray.

Štvorročný plán, ktorý podlieha schváleniu predstavenstva MMF, má podporiť ,,pokračujúce postupné zotavenie ukrajinskej ekonomiky a zároveň podporiť jej dlhodobý rast v kontexte povojnovej rekonštrukcie," píše sa vo vyhlásení MMF.

Hospodárska aktivita Ukrajiny sa vlani znížila o 30 percent, zatiaľ čo chudoba v krajine vzrástla, uviedol Gray. MMF predpokladá, že ukrajinská ekonomika sa bude v nasledujúcom období pomaly obnovovať, keď sa jej činnosť ,,zotaví z vážneho poškodenia kritickej infraštruktúry" spôsobeného vojnou, dodal.         

Predstavenstvo MMF má o záchrannej pôžičke rozhodnúť v najbližších týždňoch.

Ďalšie dôležité správy

Japonský premiér Fumio Kišida (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj psi podávajú ruky po spoločnej tlačovej konferencii 21. marca 2023 v Kyjeve.
Neprehliadnite

Kišida a Zelenskyj viedli produktívne rozhovory, Japonsko pošle humanitárnu pomoc a helmy