Medzinárodný menový fond kritizoval novú ekonomickú stratégiu Británie po tom, ako musela Bank of England (BoE) prisľúbiť reakciu na stabilizovanie ekonomiky po poklese na dlhopisových trhoch. 

Nový minister financií, Kwasi Kwarteng, predstavil plán, ktorého cieľom je podporiť domácnosti a podniky s účtami za energiu a zároveň zdvojnásobiť dlhodobé tempo ekonomického rastu. To si vyžaduje dodatočných 72 miliárd libier vládneho dlhu len v tomto fiškálnom roku, čo zaskočilo investorov. 

MMF uviedol, že návrhy, ktoré v pondelok poslali libru na historické minimum, pravdepodobne zvýšia nerovnosť a spochybňuje múdrosť takejto politiky. 

Bude si to vyžadovať výraznú reakciu menovej politiky

Hlavný ekonóm BoE Huw Pill uviedol, že centrálna banka pravdepodobne na svojom najbližšom zasadnutí v novembri výrazne zvýši sadzby, pričom dodal, že otrasy na finančnom trhu budú mať veľký vplyv na ekonomiku, čo zohľadnia aj najbližšie prognózy. 

"Je ťažké nedospieť k záveru, že si to bude vyžadovať výraznú reakciu menovej politiky," povedal Pill na fóre CEPR Barclays Monetary Policy Forum. 

Snahy presvedčiť investorov

Shai Weiss, šéf leteckej spoločnosti Virgin Atlantic, naliehal na vládu, aby stabilizovala ekonomiku a uznala, že financovanie obrovského zníženia daní v kombinácii s rozsiahlymi vládnymi pôžičkami zanechalo Britániu v slabšej pozícii. 

Kwarteng však na stretnutí s poprednými bankármi, poisťovateľmi a správcami aktív povedal, že si je istý, že jeho ekonomická stratégia bude fungovať v kombinácii s reformami na strane ponuky. Mnohých však nepresvedčil. 

"Bude sa to musieť stať do novembra, aby sa predišlo oveľa horšiemu výsledku pre ekonomiku," povedal ekonóm J.P. Morgan Allan Monks.