V tomto a budúcom roku bude uvedená do prevádzky rekordná kapacita nových zdrojov obnoviteľnej energie. Kapacita zdrojov, ktoré využívajú fosílne palivá, sa pre ekonomický prepad a koronavirovú krízu naopak zníži. Vo svojom výhľade to dnes uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

V tomto roku nová dodatočná kapacita obnoviteľných zdrojov vzrastie o štyri percentá na rekordných 198 gigawattov (GW). To znamená, že obnoviteľné zdroje sa budú na celkovom tohtoročnom raste kapacity výroby elektriny podieľať 90 percentami. V budúcom roku sa má nová kapacita obnoviteľných zdrojov energie zvýšiť o takmer desať percent, čo by bol najrýchlejší rast od roku 2015. Narušenie dodávateľského reťazca a oneskorenie výstavby pre pandémiu spomalili pokrok projektov obnoviteľnej energie v prvej polovici roka. Od tej doby sa však výstavba aj výroba obnovili a logistické problémy boli prevažne odstránené.

WA 25 Astravec - Na snímke prvá bieloruská jadrová elektráreň, ktorá sa nachádza neďaleko meste Astravec v Hrodnianskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Litvou počas slávnostného otvorenia v sobotu 7. novembra 2020. Jadrovú elektráreň spustil do prevádzky bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Litva túto prvú bieloruskú jadrovú elektráreň považuje za ohrozenie svojej národnej bezpečnosti, verejného zdravia a životného prostredia. Hlavným dodávateľom pre výstavbu celého komplexu bola spoločnos
Neprehliadnite

Lukašenkovu jadrovú pýchu po pár dňoch museli odstaviť

Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov sa tento rok celosvetovo zvýši o sedem percent, napriek poklesu globálneho dopytu po elektrine o päť percent, čo bude najväčší prepad od druhej svetovej vojny. ,,Obnoviteľná energia vzdoruje ťažkostiam spôsobeným pandémiou a vykazuje silný rast, zatiaľ čo ostatné palivá bojujú s problémami," uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol. V roku 2025 sa majú obnoviteľné zdroje energie stať celosvetovo najväčším zdrojom výroby elektriny. Na celkových dodávkach elektriny by sa mali podieľať asi tretinou. Ukončí sa tak nadvláda uhlia, ktorá trvala asi 50 rokov, poznamenala agentúra Reuters.