Priemyselná výroba v Európskej únii sa v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšila o 0,6 percenta. V máji ceny výrobcov v medzimesačnom porovnaní vzrástli o 1,9 percenta, informoval o tom Štatistický úrad. Medziročný rast priemyselnej produkcie sa však zrýchlil na 3,2 percenta z májových 2,7 percenta.

Najvýraznejší rast produkcie v júni v rámci EÚ vykázalo Írsko, kde sa výroba zvýšila medzimesačne o 6,7 percenta a medziročne o 25,4 percenta. V Česku sa priemyselná výroba podľa Eurostatu medzimesačne zvýšila o 0,4 percenta a medziročne o 1,7 percenta. Český štatistický úrad vo svojej pondelňajšej správe uviedol, že medzimesačný rast predstavoval 0,5 percenta a medziročný rast 1,7 percenta.

Podľa ekonóma Berta Colijna zo spoločnosti ING priemyselnú produkciu v posledných mesiacoch podporuje pokles problémov v dodávateľskom reťazci a vyhliadky európskych výrobcov. Avšak vzhľadom na klesajúci dopyt vyhliadky ekonómov nie sú priaznivé.

„Keďže objem nevybavených zákaziek sa zužuje a nových zákaziek ubúda, nie je v najbližších mesiacoch veľa dôvodov na optimizmus," uviedol Colijn.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke kontrola kvality vylisovaných dielov v závode Volkswagen Slovakia v Bratislave 14. júla 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ceny v priemyselnej sfére aj na Slovensku naďalej výrazne rastú