Záujem dokonca o desatinu prevyšuje aj rekordný predpandemický rok 2019. A to napriek vyšším cenám leteniek v letných termínoch o zhruba 25 percent oproti minulému roku. V tomto období dovolenkárov tradične najviac priťahujú stredomorské krajiny.

Lídrom Chorvátsko, skokanom Malta

Dovolenku v zahraničí plánuje najviac obyvateľov Slovenska v Taliansku, v lete sa tam letecky chystá približne pätina. Do Španielska vycestuje 15 percent turistov. „Top destináciou je momentálne neohrozene Rím, nasleduje španielska Malorka, ktorá bola v posledných rokoch koncom sezóny top letnou destináciou Slovákov,“ informovala špecialistka pre vzťahy s verejnosťou predajcu leteniek Katarína Šuchterová.

Medzi najvyhľadávanejšími krajinami, kam našinci cestujú lietadlom, je naďalej Chorvátsko, pričom Zadar pri Jadranskom mori si tento rok zvolilo o takmer 20 percent viac dovolenkárov ako pred rokom. „Skokanom je ostrovná Malta – toto leto na ňu smeruje o 85 percent dovolenkárov viac,“ priblížila Šuchterová.

Štart dovolenky väčšinou vo Viedni

Najobľúbenejšou diaľkovou destináciou sú Spojené štáty na čele s New Yorkom, tie sa cestovateľom naplno otvorili len v máji. V Spojených arabských emirátoch bude v letnom období oddychovať o 135 percent viac slovenských dovolenkárov ako vlani. „Práve s príchodom teplejších mesiacov klesajú ceny luxusných hotelov v Dubaji aj susednom Abu Dhabi,“ vysvetlila Šuchterová.

Viac ako 50 percent turistov zo Slovenska pocestuje z viedenského letiska, necelých 25 percent si vybralo odlet z Bratislavy a zhruba 5 percent z Košíc. Dovolenkári sa momentálne sústreďujú na leto, letenky nakupujú s predstihom dvoch mesiacov s pobytom priemerne na šesť dní.

Ďalšie dôležité správy

Egypt láka príjemným prostredím v tých najlepších štvrtiach.
Neprehliadnite

Namiesto minibytu apartmán v Egypte za rovnakú cenu. Slovákov lákajú zaujímavejšie destinácie