Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR neeviduje v súvislosti so štvrtkovými (26. augusta) útokmi pri letisku v afganskej metropole Kábul obete spomedzi občanov Slovenskej republiky, respektíve Afgancov s väzbami na SR. Pre TASR to uviedol hovorca slovenského rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Ministerstvo zároveň v piatok teroristické útoky v Kábule odsúdilo. Slovensko podľa ministerstva nebude nikdy akceptovať útoky teroristov na civilné obyvateľstvo a medzinárodné sily, ktoré vykonávajú humanitárnu operáciu. Útok označilo za neakceptovateľný čin, za ktorý má byť vyvodená zodpovednosť.

KK2 Kábul - Na snímke členovia britskej a americkej armády pomáhajú počas evakuácie ľudí z Kábulu 20. augusta 2021. Sedem afganských civilistov prišlo neďaleko kábulského medzinárodného letiska o život v chaotickom dave ľudí snažiacich sa utiecť pred Talibanom, ktorý sa nedávno v Afganistane zmocnil vlády. FOTO TASR/AP
In this photo provided by the Ministry of Defence, members of the British and US military engage in the evacuation of people out of Kabul, Afghanistan on Friday, Aug. 20, 2021. (M
Neprehliadnite

V Afganistane zahynulo trinásť amerických vojakov

Rezort tiež ubezpečil, že v spolupráci so spojencami a partnermi bude pokračovať v podpore mierumilovného Afganistanu, ktorý sa nesmie stať ani terčom, ani útočiskom pre teroristov.

Dvojitý bombový samovražedný útok nastal pred kábulským letiskom, kde tisíce ľudí čakali na šancu odísť z krajiny, v ktorej získal moc fundamentalistický Taliban. Okrem najmenej 72 mŕtvych prišlo pri útokoch o život aj 13 amerických vojakov. Podľa afganských úradov si útoky vyžiadali približne 150 zranených. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Útoky, ktoré odsúdil aj Taliban, vyvolali pobúrenie v zahraničí. Okrem iného ich odsúdili francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg či predseda Európskej rady Charles Michel.

WA 15 archív Dallas - Na archívnej snímke z 11. júla 2021 americký exprezident Donald Trump vystupuje na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v Dallase. Americké ministerstvo spravodlivosti v piatok 30. júla 2021 nariadilo Federálnej daňovej správe (IRS), aby daňové priznania bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa odovzdala výboru Snemovne reprezentantov pre finančnú legislatívu. FOTO TASR/AP 

 
FILE - In this July 11, 2021, file photo former president Donald Trump speaks at the C
Neprehliadnite

Trump: Afganistan je historická porážka, dajte Bidena už preč