Americký prezident Joe Biden plánuje oznámiť predĺženie posilnenej prítomnosti amerických vojakov v Poľsku a zmeny v rozmiestnení amerických jednotiek v niekoľkých pobaltských krajinách, ktoré schválil pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Urobí tak počas trojdňového summitu NATO v Madride, ktorý začína v utorok. S odvolaním sa na svoje zdroje to v pondelok uviedla televízia NBC News.

Obavy z agresie Moskvy

Zmeny v rozmiestnení amerických vojakov by sa mohli dotknúť krajín, ako je Litva, Lotyšsko a Estónsko, uviedla NBC. Ak Biden oznámi nejaké novinky na trvalé rozmiestnenie jednotiek v tomto regióne, bude podľa zdrojov NBC News ísť o minimálny počet vojakov. Niekoľko stoviek by ich mohlo ,,trvalejšie" zostať v Poľsku. Biely dom odmietol žiadosť o komentár.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg už v pondelok uviedol, že obranná aliancia zvýši počet vojakov schopných rýchleho nasadenia z doterajších asi 40 000 na viac ako 300 000. NATO chce týmto spôsobom najmä dlhodobo posilniť ochranu svojho východného krídla, kde po ruskej invázii na Ukrajinu vzrástli obavy z možnej ďalšej agresie Moskvy.

Prezidenti a premiéri by na summite mali podporiť vytvorenie týchto jednotiek, ich konkrétnu podobu budú jednotlivé krajiny dolaďovať neskôr.

Iskander na prahu Fínska

Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady a bývalý premiér a prezident Dmitrij Medvedev pred začiatkom madridského summitu varoval, že akýkoľvek zásah členského štátu NATO na polostrove Krym by sa mohol rovnať vyhláseniu vojny Rusku, čo by mohlo viesť k ,,tretej svetovej vojne".

,,Pre nás je Krym súčasťou Ruska. A to znamená navždy. Akýkoľvek pokus o vniknutie na Krym je vyhlásením vojny našej krajine," povedal Medvedev denníku Argumenty i Fakty. ,,A pokiaľ to urobí členský štát NATO, znamená to konflikt s celou Severoatlantickou alianciou; tretiu svetovú vojnu. Úplná katastrofa," dodal.

Rusko anektovalo polostrov v roku 2014 a postupne nad ním upevňuje svoju kontrolu. Ukrajina a väčšina ostatných krajín sveta anexiu neuznáva.

Medvedev tiež uviedol, že ak Fínsko a Švédsko vstúpi do NATO, Rusko posilní svoje hranice a bude ,,pripravené na odvetné kroky". Tie by podľa neho mohli zahŕňať aj možnosť umiestnenia raketových systémov Iskander ,,na ich prahu". V Madride sa budú riešiť aj švédska a fínska prihláška do NATO, ktoré momentálne blokuje Turecko.

Ďalšie dôležité správy

PK 35 Madrid - Pracovník upravuje plagát s logom summitu NATO pred budovou, v ktorej sa bude summit konať v Madride 27. júna 2022. Španielsko orientuje svoju zahraničnú politiku smerom k Afrike a zároveň lobuje v EÚ i v rámci NATO za podporu pri riešení migrácie z tohto kontinentu, ktorú zhoršila ruská invázia na Ukrajinu. FOTO TASR/AP

A worker fixes a NATO poster outside the NATO Summit building ahead of the summit in Madrid, Spain, Monday, June 27, 2022. (AP Photo/Manu Fernandez)
Neprehliadnite

NATO prijme novú strategickú koncepciu. Čo od nej možno očakávať?