V tomto roku zatiaľ došlo k ôsmim útokom medveďa na človeka. Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR odstránil z populácie sedem problémových jedincov. Ich správanie bolo na základe monitoringu vyhodnotené ako riziko pre zdravie a život ľudí. Pre TASR to uviedla ŠOP.

Nepravidelný výskyt medveďa má zásahový tím hlásený z viacerých oblastí Slovenska. Severný tím eviduje hlásenia najmä z lokalít na Liptove ako napríklad Bobrovec, Závažná Poruba, Ružomberok a Ľubochňa. Južný tím eviduje zvýšený počet hlásení výskytu medveďa v blízkosti intravilánu najmä v Turci v okolí Martina, v oblasti hornej Nitry pri obci Kľačno a na Podpoľaní.

Láka ho dostupná potrava

V týchto lokalitách podľa ŠOP prebieha monitoring a snaha o odstránenie príčin výskytu medveďa v blízkosti obydlí. Ochranári tam robia preventívne opatrenia ako plašenie, inštaláciu elektrických ohradníkov, elektronických plašičov a fotopascí.

„Najvýznamnejším faktorom zvýšeného výskytu medveďov v blízkosti človeka je najmä množstvo ľahko dostupnej potravy,“ poukázali ochranári. Tvrdia, že najčastejšie ide o nezabezpečený komunálny odpad, vnadenie v poľovníckych zariadeniach a pestovanie atraktívnych poľnohospodárskych plodín, ako je napríklad kukurica.

Pokojná situácia vo Vysokých Tatrách

„Aj vďaka aktívnemu manažmentu zásahového tímu v kombinácii so zavedením preventívnych opatrení vo forme zabezpečenia odpadu je v tomto roku situácia pomerne pokojná v oblasti Vysokých Tatier, kde boli v predchádzajúcich rokoch 2020 a 2021 hlásené veľmi časté výskyty medveďa v intraviláne,“ skonštatoval Michal Haring zo zásahového tímu ŠOP SR.

Zásahový tím zatiaľ stíha overiť všetky hlásenia o výskyte jedincov medveďa hnedého v blízkosti ľudí a ich sídiel. Ochranári prosia obyvateľov, aby pri nahlasovaní výskytu medveďa vždy zvážili, či je takéto hlásenie opodstatnené. „Napríklad pri spozorovaní medveďa mimo intravilánu, v porastoch, na lúkach, v jeho prirodzenom prostredí nie je potrebné jeho výskyt nahlasovať,“ povedali.

Riešia najmä opakovaný výskyt

Zároveň priblížili, že zásahový tím rieši najmä opakované prípady výskytu medveďa v obci, hlásené škody na majetku či ohrozenie na zdraví.

ŠOP ubezpečila obyvateľov, že k presunu medveďov v rámci Slovenska v žiadnom prípade nedochádza. "V prípade takéhoto tvrdenia sa jedná jednoznačne o hoax a fámu,“ uviedla.

Ďalšie dôležité správy

Nezaradení okolo M. Suju podali návrh na odvolanie J. Budaja
Neprehliadnite

Muža usmrtil medveď. Budajov rezort podal odvolanie voči rozhodnutiu súdu