Zoznam pamätných dní a štátnych sviatkov by sa mohol zmeniť. Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá vyjadril súhlas a odporučil v pléne parlamentu schváliť poslanecké návrhy noviel zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Dva legislatívne návrhy pochádzajú od poslancov OĽANO, ďalší je návrhom všetkých štyroch koaličných klubov. Podľa návrhu zmien, ktorými sa parlament bude zaoberať v druhom čítaní, by mali pribudnúť tri nové pamätné dni a jeden pamätný deň by sa mal zmeniť na štátny sviatok.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej čelí po prvý raz od nástupu do funkcie odvolávaniu.
Neprehliadnite

Deň voľna navyše. Koalícia chce zaviesť ďalší sviatok a nové pamätné dni

Poslanci OĽANO navrhujú rozšíriť zoznam pamätných dní o 24. jún ako Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Zároveň navrhujú doterajší Deň zahraničných Slovákov (5. júla) premenovať na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Chcú tak zosúladiť názov pamätného dňa venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí s formuláciou uvedenou v Ústave SR a v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí.

Ďalšou novelou chcú doplniť do zoznamu pamätných dní 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991 a 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968.

sasas
Neprehliadnite

Výročie vzniku Československa má byť sviatok, ale aj ďalšie sviatky si zaslúžia prekopať

Koaliční poslanci spoločne zároveň navrhujú, aby sa Deň vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov 28. októbra opäť zaradil k štátnym sviatkom. Navrhovatelia argumentujú, že vznik Československej republiky v roku 1918 patrí k jedným z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska. Po vzniku samostatného Slovenska však 28. október vypadol zo zoznamu štátnych sviatkov, až v roku 1999 ho zaradili iba na zoznam pamätných dní.

V súčasnosti je na Slovensku päť štátnych sviatkov, schválením novely by ich bolo šesť. V prípade 28. októbra však nepôjde o deň pracovného pokoja, toto špecifikum sa dostane i do Zákonníka práce.