Aktualizované v celom rozsahu o 12:19:

Pokiaľ by Mazurek trest nezaplatil, hrozilo by mu polročné väzenie. „Prvostupňový súd vykonal dokazovanie správne. Pokiaľ ide o výrok o výške trestu, tak odvolací súd skonštatoval, že finančný trest vo výške 5-tisíc eur je neprimerane nízky v porovnaní s majetkovými pomermi poslanca,“ zdôvodnil v krátkosti utorkové rozhodnutie predseda senátu Peter Paluda.

Senát tak v utorok zamietol tak odvolanie M. Mazureka, ako aj odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáša Honzu. NS SR v utorok zároveň zamietol návrh preškoliť M. Mazureka o rómskom holokauste, keď to nepokladal za potrebné.

Prokurátor ÚŠP v záverečnom návrhu požiadal súd, aby zamietol odvolanie obžalovaného a uložil mu prísnejší podmienečný trest odňatia slobody s probačným dohľadom. Obhajca obžalovaného Tomáš Rosina, naopak, navrhol zrušiť napadnutý rozsudok prvostupňového ŠTS, oslobodiť obžalovaného a zamietnuť odvolanie prokurátora.

„V pôvodnom konaní ŠTS nevykonal dôkazy, ktoré som mal a v relácii odzneli pozitívne a v prospech daného etnika. Konečným dôsledkom uloženého trestu nie je finančný trest, ale zánik mandátu poslanca NR SR,“ uviedol vo svojom záverečnom návrhu M. Mazurek.

Nahradí ho Špánik

M. Mazurek napokon v utorok prišiel o mandát poslanca parlamentu. Pre TASR to potvrdil predseda mandátovo-imunitného výboru Juraj Blanár (Smer-SD).

„V zmysle zákona automaticky pri vyrieknutí takéhoto rozsudku od jeho právoplatnosti zaniká mandát príslušnému poslancovi, a v tomto prípade pánovi Mazurekovi,“ uviedol J. Blanár. Vzhľadom na to, že sa jedná o rozsudok Najvyššieho súdu SR, neprichádza do úvahy odkladný účinok právoplatnosti v prípade, že by sa Mazurek odvolal napríklad na Európsky súd pre ľudské práva, dodal J. Blanár.

Mandátovo-imunitný výbor sa podľa predsedu výboru k takémuto rozsudku nevyjadruje, ale ho iba berie na vedomie. „Výbor bude riešiť len nastúpenie náhradníka za tohto poslanca,“ spresnil. K výsledku sa vyjadril aj predseda ĽS NS Marian Kotleba.

Novým poslancom parlamentu v klube sa stane Milan Špánik. Pre TASR to uviedol poslanec Martin Beluský (ĽSNS).

Hanlivé výroky mal v Rádiu Frontinus

V utorok prokurátor ÚŠP tiež predložil dôkaz, že na YouTube je stále prístupný záznam z rozhlasovej relácie, kde sa mal obžalovaný v roku 2016 hanlivo vyjadrovať na adresu Rómov.

Obhajca obžalovaného argumentoval, že na akúkoľvek námietku z ich strany prinesie obžaloba nečakane nové dôkazy, ktoré neboli doteraz známe. Senát NS SR zamietol vypočutie nového predloženého dôkazu.

NS SR sa v utorok zaoberal tak odvolaním M. Mazureka, ako aj odvolaním prokurátora ÚŠP voči minuloročnému aprílovému rozsudku ŠTS. Ten Milana M. odsúdil na peňažný trest 5-tisíc eur. Ak by ho nezaplatil, hrozilo by mu polročné väzenie. Verdikt nebol právoplatný.

M. Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu.

Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

M. Mazurek počas procesu tvrdil, že je nevinný, a ak hovoril o „cigánskom terore na východe Slovenska“, myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen „cigánske“.