„Ja ako premiérka nie som pripravená odložiť brexit na neskorší termín než 30. júna,“ vyhlásila T. Mayová, ktorú citovala televízia Sky News. Termín brexitu je v súčasnosti stanovený na 29. marca. Britský parlament minulý týždeň hlasoval za to, aby T. Mayovej vláda požiadala EÚ o odklad vystúpenia z Únie.

Premiérka pred svojím vystúpením v parlamente telefonicky hovorila s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, čo potvrdil jeho hovorca. Britskú žiadosť o odklad by mali posúdiť lídri EÚ na tohtotýždňovom samite v Bruseli. J.-C. Juncker však neočakáva, že by rozhodnutie o odklade termínu brexitu padlo už na tohtotýždňovom samite EÚ, ale až na budúci týždeň.

Tridsiaty jún je posledný možný termín odchodu Británie z EÚ, aby sa nemusela zúčastniť na májových voľbách do Európskeho parlamentu. T. Mayová počas stredajších poslaneckých interpelácií v Dolnej snemovni britského parlamentu uviedla, že prípadnú účasť Spojeného kráľovstva na nadchádzajúcich eurovoľbách by nepovažovala za správnu.

Zároveň uviedla, že mieni v britskom parlamente iniciovať v poradí už tretie hlasovanie o brexitovej dohode, ktorú vyrokovala s lídrami EÚ. Britskí poslanci ju už dva krát odmietli, čo napokon vyústilo v žiadosť o odklad brexitu.