Okrem Veroniky Remišovej opúšťa hnutie Elena Červeňáková, Soňa Gáborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová. Informoval o tom portál Aktuality. V. Remišová sa zároveň v utorok vzdala funkcie predsedníčky poslaneckého klubu hnutia.

Po novom bude mať hnutie Igora Matoviča iba 10 z 19 poslancov, ktoré získalo po parlamentných voľbách. Nedávno odišiel Alan Suchánek do hnutia Spolu pod vedením Miroslava Beblavého.

V. Remišová sa na Facebooku poďakovala a zbilancovala svoje pôsobenie v hnutí OĽaNO. „V roku 2016 som prijala pozvanie na kandidátku hnutia OĽaNO s víziou robiť poctivú politiku s ľuďmi a pre ľudí. Za pozvanie do politiky vďačím najmä dvom odvážnym ženám, ktoré už v poslaneckom klube nie sú, ale boli pre mňa garantom zmysluplnej politiky,“ napísala poslankyňa.

Poslanci vo svojom vyhlásení uviedli, že k rozhodnutiu prispelo napríklad to, že poctivá politika sa nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch. „OĽaNO existuje od roku 2011 a doteraz nedokázalo zapojiť ľudí v regiónoch do svojej činnosti a regióny sa žiadnym spôsobom nepodieľajú na spolurozhodovaní v hnutí. Ľudia v regiónoch najlepšie vedia, aké sú problémy a čo ich trápi a majú právo ovplyvňovať činnosť hnutia, za ktoré bojujú,“ napísali poslanci.

 

Kritizujú aj to, že OĽaNO neumožnilo svojím poslancom a novým ľuďom stať sa riadnymi členmi hnutia. Podľa vlastných slov spoluprácu s OĽaNO ukončia až na začiatku kampane pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. Poslanci majú ešte v rámci klubu dokončiť júnovú schôdzu. „Aj naďalej budeme pokračovať v našej snahe, aby právo a spravodlivosť na Slovensku platili pre každého rovnako,“ dodali poslanci.

Aktualizované o stanovisko Igora Matoviča a jeho klubu o 14:20

Na OĽaNO sa nič nemení, ľudia do hnutia prichádzajú aj odchádzajú, sme hnutie so slobodným poslaneckým klubom. V reakcii na odchod piatich poslancov z klubu to v utorok vyhlásil líder hnutia Igor Matovič.

Pripomenul pravidlo hnutia, že aktuálni poslanci sa na kandidátnu listinu do parlamentných volieb zvyknú zaraďovať na koniec, pretože vždy chcú dávať priestor novým ľuďom. Takto sa podľa neho stali poslancami aj odchádzajúci kolegovia.

„Poslanci, ktorí sa chcú stať opäť poslancami, musia ísť na koniec kandidátky a skladať účty svojim voličom,“ povedal I. Matovič s tým, že je ľahšie dostať sa do parlamentu, pokiaľ je uchádzač na kandidátke na prvom či druhom mieste. Líder hnutia podotkol, že keby bolo OĽaNO štandardnou politickou stranou, tak by nedali priestor na vrchných miestach kandidátky ľuďom, ktorí aktuálne z klubu odchádzajú.

Štyrom z piatich odchádzajúcich poslancov podľa I. Matoviča povedali, že už nebudú mať miesto na kandidátke do parlamentných volieb. Dôvodom podľa neho je, že robili kampaň iným stranám pred eurovoľbami. „Vyjadrili presvedčenie, že chcú kandidovať v inej strane,“ dodal.

Všetci podľa I. Matoviča dostali ponuku, či chcú byť členmi hnutia, jediná reagovala pred vyše rokom V. Remišová, ktorá sa podľa neho ďalej k tomu nehlásila.