Premiér Igor Matovič (OĽaNO) tvrdí, že to, či na Slovensko príde druhá vlna nového koronavírusu, záleží na 99 percent od ľudí. Verí však, že krajinu obíde. Súčasná vláda má podľa jeho slov plán na prípadnú druhú vlnu.

„Určite máme plán. Našťastie - voči tomu, keď sme preberali vládu, že nebol absolútne žiadny plán. Boli úplne prázdne sklady v štátnych hmotných rezervách. Mali sme de facto testy na štyri alebo päť dní zabezpečené,“ komentoval s tým, že základnou zbraňou sú ľudia.

Na snímke diváci v hľadisku čakajú na predstavenie Čudné popoludnie Dr. Zvonka Burkeho v Bratislave.
Neprehliadnite

V piatok pribudlo na Slovensku 14 nových prípadov nákazy koronavírusu

Pripomenul, že by sa mali nahlásiť po príchode zo zahraničia na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, mali by ísť do domácej karantény a na piaty deň ísť na test ochorenia Covid-19. Ak sa situácia vymkne spod kontroly, vláda podľa I. Matoviča bude musieť zatiahnuť ručnú brzdu.

„Bude to len preto, lebo sme to spoločne nezvládli,“ dodal s tým, že napríklad budú musieť obnoviť kontroly na hraniciach a vymyslieť spôsob, ako zistiť, kto odkiaľ cestuje, čo v súčasnosti podľa premiéra nie je možné. Jedným z riešení je podľa predsedu vlády tzv. dobrovoľné trackovanie ľudí.

Príbuzní sledujú ako zamestnanci cintorína v ochranných odevoch pochovávajú obete ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom na cintoríne Vila Formosa v Sao Paule.
Neprehliadnite

Brazília zaznamenala ďalší vysoký nárast nových prípadov koronavírusu

„Tí, ktorí si nahlásia tú aplikáciu do mobilu, tak budú chránení alebo budú chrániť druhých ľudí. Aj vo finále sa bude môcť pozitívny človek rozhodnúť, či tú informáciu o sebe pustí do obehu,“ dodal.