Očkovacia lotéria bola fiasko. A nielen na Slovensku. Už v polovici októbra bolo z prvých štúdií zrejmé, že očkovacia lotéria nemá šancu na úspech.

Lotéria nefunguje

University of Colorado sa pozrela na 19 amerických štátov, ktoré zaviedli lotérie s možnosťou vyhrať milióny dolárov. Porovnala množstvo podaných vakcín pred a po oznámení lotérií a porovnala ich so americkými štátmi, ktoré lotérie neponúkali.

Záver štúdie bol jednoznačný: neexistuje štatisticky významný vzťah medzi lotériou a úrovňou očkovania. Bol tam „nulový rozdiel“ medzi štátmi, ktoré usporiadali lotériu, a ktoré ju neusporiadali.

Jediným rozdielom bolo, že štáty, ktoré ju usporiadali, prišli o milióny dolárov. Slovensko minimálne o 30.

Ak stratégia nevychádza, treba zvýšiť stávky. Aspoň to je stratégia ministerstva financií. Otázkou je, prečo nie ministerstva zdravotníctva, ktorého sa problém dotýka najviac.

Financie môžu demotivovať

Slovensko sa ocitlo v stave, keď parlament rokuje o 500-eurovej poukážke a 100-eurovom doplatku za elektrinu. Všetko pre dôchodcov, ktorí sa dajú zaočkovať.

Nové štúdie však pre Matoviča, no najmä slovenskú pokladnicu, neprinášajú dobré správy.

V októbri bola zverejnená štúdia amerického Inštitútu pre ekonomický výskum (NBER), ktorá skúmala dosah finančnej motivácie na mieru vakcinácie.

V polovici roka 2021 sa rozdali náhodným neočkovaným Američanom finančné motivácie na úrovni 10 a 50 dolárov. Výsledok štúdie bol prekvapujúci: finančné motivácie niektoré skupiny ľudí dokonca od očkovania odradili.

Celkovo sa im medzi váhajúcimi nepodarilo zmysluplne zvýšiť mieru zaočkovanosti. 

Financie fungujú. Ale minimálne

Podobná štúdia sa konala aj vo Švédsku, kde sa jej účastníkom ponúkala odmena 200 korún, čo predstavuje zhruba 20 eur. Výsledok štúdie bol, že zaočkovanosť sa zvýšila zhruba o štyri percentuálne body. Miera zaočkovania vzrástla zo 72 na 76 percent. 

Účastníci štúdie dostali iba malú finančnú odmenu. Limitujúci faktorom štúdie sa stala skutočnosť, že ponúkaná sumabola konštantná, a tak sa neskúmal vzťah medzi výškou odmeny a záujmom o očkovanie.

Slovenský experiment

Kým zahraničné štúdie ponúkali účastníkom iba malý benefit, slovenská štúdia v reálnom prostredí im ponúkne skutočné peniaze – stovky eur. Slovensko sa opäť raz zapíše do histórie celonárodných pokusov.

Podobne ako pri plošnom testovaní,  Igor Matovič je ochotný minúť stovky miliónov eur bez toho, aby bol zrejmý efekt jeho krokov.

V normálnej krajine by sa spravil prvotný prieskum alebo pilotná štúdia, ktorá by merala pravdepodobnú užitočnosť takéhoto kroku. A snažila by sa odhadnúť náklady oproti odhadovaným výnosom.

Slovensko je asi dostatočne bohaté na to, aby takéto kroky mohlo opomenúť.