Slovenská diplomacia by si mala robiť svoju prácu a spory s Maďarskom riešiť diplomaticky. Apeloval na to minister financií a expremiér Igor Matovič.

Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR ponúkol pomoc pri rokovaniach s predstaviteľmi Maďarska.

Prizval Orbána k spolupráci na juhu

Dodal, že v minulosti sa o investíciách maďarskej vlády do južných regiónov Slovenska rozprával s tamojším premiérom Viktorom Orbánom a ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. Podľa vlastných slov ich požiadal, aby podporu pre slovenské regióny riešili spoločne.

„Ministerstvo zahraničných vecí má byť v prvom rade diplomatické. Po diplomatickej ceste nech vyrieši tento spor. Keď bude potrebovať pomôcť, veľmi rád mu pomôžem," povedal Matovič s tým, že na čomkoľvek sa doteraz vedel s Orbánom a Szijjártóom dohodnúť.

„Majú rôzne programy, ktorými prispievajú na rekonštrukcie materských škôl, základných škôl, na výstavbu alebo rekonštrukciu štadiónov na južnom Slovensku a posledný program aj na nákup historických budov a prípadne pôdy," poznamenal s tým, že sa treba pýtať a chrániť štátny záujem.

Poukázal však aj na to, že aj Slováci si môžu kúpiť pôdu v zahraničí.

Problém zavinili predchodcovia

Problém Matovič vidí v tom, že v minulosti sa do južných oblastí Slovenska zo strany tunajšej vlády toľko neinvestovalo. „Nekašlime na južné Slovensko. Pomôžme južnému Slovensku, a tým pádom si myslím, že sa pridá aj Viktor Orbán a bude tá pomoc o to intenzívnejšia," zdôraznil.

V súvislosti s mimoriadnou schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorú chce iniciovať k tejto téme Smer-SD, poznamenal, že to nie je žiadne opatrenie. „Zvolať mimoriadnu schôdzu, ktorej program nebudú mať schválený, nie je opatrenie," vyhlásil Matovič.

Korčok rokoval so Szijjártóm

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa nedávno stretol s maďarským ministrom Szijjártóm. Naznačil otázku skupovania budov v Košiciach i poľnohospodárskej pôdy maďarskou vládou. Zdôraznil, že Slovensko požiadalo Maďarsko, aby svoje vládne programy, ktoré majú presah na Slovensko, robili po vzájomnej konzultácii a dohode.

Deklaroval záujem na budovaní dobrých vzťahov. Korčok už avizoval, že nadobúdanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam cudzími štátmi má prejsť legislatívnymi zmenami. SaS už vo štvrtok (7. 10.) deklarovala, že Korčok má jej plnú dôveru.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (vpravo) prijal svojho maďarského rezortného partnera Petra Szijjártóa v utorok 5. októbra 2021 v Bratislave. Ministri prerokujú aktuálne otázky bilaterálnej spolupráce. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Korčok: Slovensko si neželá neohlásené aktivity maďarských politikov na svojom území