Slovensko by mohla v najbližších rokoch čakať najväčšia zmena v sociálnom a zdravotnom poistení od jeho vzniku. Ako informoval Denník N, premiér Igor Matovič začal v OĽaNO pred niektorými kolegami z koalície hovoriť o tom, že by sa mal zlúčiť výber zdravotného a sociálneho poistenia. Zaviedol by sa tak jeden sociálno-zdravotný odvod zlúčený zo sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Ktorá zdravotná poisťovňa ponúka najlepšie benefity pre ženy?

Peniaze by sa zbierali spoločne a potom by sa posielali do fondov sociálneho a zdravotného poistenia. Síce by sa zjednodušil výber poistného, znamenalo by to koniec súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union. Tie podnikajú v systéme povinného zdravotného poistenia. 
„Do detailov to ešte rozpracované nemáme, táto filozofia je však podľa mňa správna, aby sme čo najviac zjednodušili ľuďom život. Občan by zaplatil jeden odvod a ten sa potom rozdelí,“ potvrdil Denníku N predseda klubu OĽaNO Michal Šípoš.

Ing. Richard Strapko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP.
Neprehliadnite

Šéf VšZP: Benefity sme podmienili preventívnymi prehliadkami

V ostatných koaličných stranách sa už o takomto nápade neformálne rozprávajú. Očakáva sa, že koncept by mohol vzniknúť do konca roka. Až potom bude jasné, či by mohol prejsť. Pokiaľ by išlo len o zoštátnenie systému zdravotných poisťovní, súkromné poisťovne by sa mohli úspešne súdiť, že štát účelovo zmenil zákon. Pokiaľ by išlo o celkovú reformu systému, štát by mohol tvrdiť, že nešlo len o účelový krok proti Pente a poisťovni Union. Systém jednej štátnej zdravotnej poisťovne je vo svete bežný a majú ho napríklad vo Veľkej Británii.