Minister financií a šéf hnutia OĽANO Igor Matovič tvrdí, že strana SaS povalí v pondelok vládu. Uviedol to na sociálnej sieti. Liberáli zo svojho odchodu z koalície vinia Matoviča. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

Tretie povalenie vlády podľa ministra financií

Matovič skonštatoval, že pôjde už o tretie povalenie demokratickej a protikorupčnej vlády stranou SaS. 

„V 2011 vydieral Ivetu Radičovú. Hrozil, že ak nebude po jeho, vytúženú a vymodlenú vládu povalí. Chladnokrvne to urobil, hoci vopred vedel, že Euroval bude za dva dni aj tak schválený. Nasledujúce roky prišlo korupčné peklo z dieľne tej najhoršej slovenskej mafie so smrťou Jána a Martiny. On bol však so svojim dieľom spokojný, mafia tiež. Euroval zachránil eurozónu pred rozpadom, čo bol presný opak toho, čím ľudí balamútil," napísal na sociálnej sieti.

„V 2021 vydieral mňa. Našiel si zámienku v nákupe Sputnika, hoci sám na vláde dal súhlas. Nečakal, že na poslednú chvíľu uhnem a prekazím mu plán na opätovné odovzdanie moci mafii. Mafia si musela utrieť slinky," popísal zákulisie svojho odchodu z postu premiéra.

Matovič: Podlosť najhrubšieho zrna

„V 2022 vydiera Eda Hegera. Tvári sa ako jeho priateľ, ale potichu mu poza chrbát za výhody kupuje poslancov. Opäť si našiel zámienku, tentokrát Rodinný balíček, hoci ho mohol kedykoľvek vetovať, ale on sa verejne práva veta vzdal. Opäť podlosť najhrubšieho zrna za potlesku kolaborantov v médiách. Cieľ je však iný - finálne potupiť jediné protikorupčné hnutie, chybu v systéme. Potupiť tak, aby si státisíce našich voličov, ktorí na nás vo voľbách vsadili svoju dôveru, mysleli, že sme poserovia, ktorí sa poklonia pred mafiou a ich poskokmi. Aby vo voľbách už zostali doma a už nepokazili plán na návrat mafie k moci za hurónskeho potlesku kolaborantov z médií.  Tlak je obrovský, veď vidíte všade možne. My to však nevzdáme,“ napísal minister financií.

Tvrdí, že skutočnou hrou v pozadí je prísun miliárd z eurofondov.

„Otvorme oči. 25 miliard eur len v najbližších rokoch z európskych zdrojov. Suma, z ktorej sa poctivému človeku zatočí hlava. A nepoctivému z nej začnú mimovoľne sliny tiecť. To je skutočná hra v pozadí," uzavrel Matovič.

Gröhling: Nedá sa s ním fungovať

Minister školstva a podpredseda SaS Branislav Gröhling reagoval, že za odchod ministrov SaS môže práve Matovič.

„Pri takomto ministrovi, ktorý blokuje financie aj na úplne bežné veci a sústavne vyrába konflikty, jednoducho nemôžeme fungovať,“ uviedol. Matovičovi a OĽANO je podľa neho prednejší vlastný post než normálne fungujúci štát.

Spor v koalícii trvá už niekoľko týždňov. SaS oznámila odchod z koalície, žiada odstúpenie Matoviča z vlády, čo OĽANO odmietlo. V stredu 31. 8., keď mali ministri SaS podať demisiu, prišlo OĽANO na rokovanie vlády s opatreniami na riešenie energetickej krízy. Ak ich SaS podporí, Matovič má z vlády odísť. SaS je ochotná o návrhoch rokovať, ale až po Matovičovom odchode.

Čas, aby odstúpil

Šéf SaS Richard Sulík podal v stredu ráno demisiu z funkcie ministra hospodárstva. Ostatných ministrov za SaS požiadal, aby demisie nepodávali v stredu a počkali do pondelka. Dodal, že Matovičovi tak dávajú čas na to, aby odstúpil.

Ďalšie dôležité správy

Boris Kollár.
Neprehliadnite

Kollár bude presadzovať, aby ministerstvo hospodárstva viedol odborník v energetike