Expremiér Peter Pellegrini upozorňuje na chaos, ktorý do riadenia štátu podľa neho vnáša predseda vlády Igor Matovič. Skonštatoval to na stredajšej tlačovej konferencii. Prijaté protiepidemiologické opatrenia podľa neho majú byť jasné a zrozumiteľné.  Ak Matovič nezvláda dôstojne riadiť štát, mal by odovzdať funkciu niekomu, kto bude schopný vyviesť Slovensko z nastupujúcej krízy.

,,Predseda vlády do riadenia štátu opakovane a neustále vnáša chaos. Čo platilo včera, dnes už neplatí a nikto ani netuší, s čím príde poobede a čo bude platiť od budúceho rána," uviedol Pellegrini. Medzi občanmi podľa neho vzrastá nedôvera v opatrenia štátu aj v Matovičovu autoritu. Označil to za nebezpečné. Poukázal na prieskum, ako ľudia vnímajú potrebu nosenia rúšok. Pýta sa, ako majú uveriť potrebe ich nosenia na svadbách či pohreboch, keď vidia premiérove fotky zo svadby bez rúšok. Dodal, že ak premiér nezvláda dôstojne riadiť Slovensko, mal by sa poďakovať občanom za dôveru. ,,Nech odovzdá tento kľúčový post v štáte niekomu, kto bude opäť v ľuďoch vzbudzovať dôveru a bude schopný prijímať jasné zrozumiteľné opatrenia na vyvedenie Slovenska z nastupujúcej krízy," povedal.

Na snímke podpredseda parlamentu SR Peter Pellegrini (nezaradený) počas 11. schôdze parlamentu SR 2. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Pellegrini odstúpi z funkcie podpredsedu parlamentu. Pozíciu si nárokuje Smer-SD

Uviedol tiež, že pred niekoľkými mesiacmi sa Matovič zbavil zodpovednosti za boj s koronakrízou a všetko ,,hodil" na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Podotkol, že premiér na začiatku pandémie hovoril o potrebe striktného dodržiavania rozhodnutí odborníkov, epidemiológov a infektológov, nikto ich nemohol spochybniť a v súčasnosti sám premiér pod tlakom verejnosti mení rozhodnutia ministra zdravotníctva a pandemickej komisie. Pýta sa, ktorý postoj premiéra platí.

Poukázal tiež na Matovičove statusy na sociálnej sieti. ,,Ak sme naozaj na pokraji alebo už v druhej vlne pandémie, tak si to opäť vyžaduje, aby Slovensko riadil líder, a nie administrátor sociálnych sietí," povedal. Matovič podľa neho nie je reálny premiér a viac sa venuje sociálnej sieti, odpovediam, reakciám či anketám, namiesto toho, aby prijímal rozumné rozhodnutia a aby ho rešpektovali aj občania.

Peter Pellegrini (uprostred) oznamuje založenie  novej politickej strany počas tlačovej konferencie v Bratislave v pondelok 29. júna 2020. Bude sa volať Hlas - Sociálna demokracia. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Pellegrini: Matovič hovorí účelovo o zmluve, ktorá nespadala do kompetencie premiéra