Ak by hnutie Sme rodina blokovalo očistný proces a rozhodlo sa „drukovať" predstaviteľom opozície, z koalície sa mentálne vzďaľuje a partneri by si museli klásť otázku, či dokážu koalíciu udržať aj bez Sme rodina.

V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal líder OĽANO a minister financií Igor Matovič. Dodal, že ak by sa potvrdilo, že Slovenská informačná služba (SIS) je za „hataním" spravodlivosti, treba post riaditeľa SIS vziať Sme rodina. 

„Urobím všetko pre to, aby Sme rodina zostala súčasťou protikorupčnej koalície. Ak by Sme rodina blokovala očistný proces, ak by blokovala možnosť chrániť statočných ľudí v polícii, prokuratúre, súdnictve pri očiste v boji s mafiou a ak by naďalej chcela umožniť mafii, aby vedela na poslednú chvíľu kedykoľvek vytiahnuť nejaký kľúčový záhadný paragraf, ktorým očistia akéhokoľvek zločinca, potom sa mentálne Sme rodina z koalície vzďaľuje," povedal Matovič.

„Vtedy si musíme klásť otázku, či dokážeme udržať koalíciu aj bez Sme rodina," dodal.

Kollárove vyjadrenia sú za čiarou

Matovičovi je ľúto postoja lídra Sme rodina Borisa Kollára, ktorý sa rozhodol nebyť súčasťou pracovnej skupiny, ktorá má obnoviť dôveru v právny štát.

„Nazvať Jána Čurillu mafiánom je za všetky čiary," reagoval na Kollárove slová, za ktoré by sa mal podľa Matoviča ospravedlniť.

„Musíme chrániť statočných vyšetrovateľov a aj keď to bude spôsobovať problémy v koalícii," dodal. Reči o nájomných bytoch berie ako odpútanie pozornosti od podstaty.

Matovič reagoval aj na boj medzi jednotlivými skupinami v bezpečnostných zložkách.

„Cítim sa aj osobne zodpovedný. Mrzí ma to, pretože po voľbách sme si povedali, že skúsime dať aj zlým ľuďom, ktorých stovky si Kaliňák so Sakovou ,nasáčkovaliʻ do Policajného zboru, že im dáme možnosť sa obrátiť na dobro. Bola to najväčšia chyba, tí ľudia iba kuli pikle," povedal Matovič s tým, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) má jeho dôveru.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podľa Matoviča pri podozreniach o sledovaní jeho osoby Slovenskou informačnou službou vychádza z informácií, ktoré má, treba tomu dávať dôležitosť. Ak by to bola pravda, išlo by podľa Matoviča o obrovské zlyhanie SIS.

Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic počas brífingu na Úrade špeciálnej prokuratúry GR SR  7. septembra 2021 v Pezinku. V prípade nezvestnej Andrey V., ktorú uniesli v roku 2016, by sa mohlo obnoviť konanie. Po tom, ako sa našli s najväčšou pravdepodobnosťou jej pozostatky v plastovom sude pri prehliadke priestorov vo Veľkých Ripňanoch v súvislosti s iným trestným stíhaním, sa má začať stíhanie pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Stíhať majú jej exmanžela Miroslava V. V tejto ve
Neprehliadnite

Lipšic si myslí, že ho sledujú. V podozrení je SIS, Šeliga chce iniciovať kontrolný výbor

„Ak by sa preukázali slová Daniela Lipšica, že by za týmto hataním spravodlivosti bola činnosť SIS, treba buchnúť po stole a zobrať tento post Sme rodina," doplnil.

Povinná jazda – kritika SaS

Matovič tiež kritizoval ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) za to, že „absolútne zlyhal" a nezvládol bezpečný návrat detí do škôl.

Matovič dodal, že rezort školstva rozdal testy na domáce testovanie, hoci v lete podľa Matoviča prisľúbili, že deti budú mať tieto testy k dispozícii v škole. Gröhling mal podľa neho zorganizovať pretestovanie v triedach.

Kritizuje, že pozitívne deti sa nechali v triedach. Skritizoval aj ministerstvo hospodárstva, že nezabezpečilo samotesty.

Na snímke poslanec parlamentu Lukáš Kyselica (OĽaNO) počas 11. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 2. septembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Kyselica z OĽANO: Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra aj v Trestnom poriadku