OFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB

6:50 Pri spočítanosti 99,53 percenta má PS/Spolu 6,94 percenta hlasov. 

6:03 Spočítaných je 98,69 percenta hlasov a PS/Spolu chýba na zvolenie do parlamentu jedna desatina – aktuálne má 6,90 %.

5:42 Po spočítaní 98,11 percenta hlasov sa poradie strán nemení. PS/Spolu je stále tesne pod hranicou zvoliteľnosti – má 6,86 percenta, ako koalícia potrebuje minimálne sedem. 

5:27 Richarda Sulíka prekvapili aktuálne neoficiálne volebné výsledky. „Jediné, čo sa potvrdzuje, je veľké víťazstvo Igora Matoviča,“ uviedol pre médiá v Liberálnom dome v nedeľu nadránom. Pripustil, že vo vláde SaS nemusí byť. „Som veľmi prekvapený, že z exit pollov nesedelo prakticky nič,“ komentoval s dôvetkom, že sa začal tešiť na predbežných osem percent.

5:10 Líder OĽaNO Igor Matovič v nedeľu nadránom oficiálne oznámil víťazstvo svojho hnutia v parlamentných voľbách. „Po 12 rokoch sme porazili vládu Smeru. Mali sme dva ciele, poraziť mafiu Smeru a vziať voličov Marianovi Kotlebovi. Už je zrejmé, že sa nám to podarilo,“ skonštatoval.

4:20 Po zrátaní vyše 90 percent hlasov predstúpil pred mikrofónomv Igor Matovič. Opätovne vylúčil z povolebných rokovaní Smer-SD. S mafiou sa podľa jeho slov nevyjednáva. 

4:09 Centrála SaS je už takmer prázdna, na ľuďoch, ktorí ešte ostali, je vidieť únava. Aktuálne sčítanie ukazuje, že strana má 5,83 percenta. Richard Sulík sa už dávnejšie neukázal. Podpredseda SaS Martin Klus ešte stále dúfa, že by definitívny výsledok mohol prekonať šesť percent. „V tejto chvíli je ťažké povedať, čo sa vlastne stalo, zrejme tá vysoká účasť výrazne zmenila charakter exit pollov. Mysleli sme si, že sa to zmení v náš prospech, ale nakoniec sa ukazuje, že to nemusí byť tak celkom pravda,“ povedal.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Zdroj: TASR

„Rozhodujúce teraz nie je to, kto sa dostal do parlamentu, ale kto sa nedostal. Zdá sa, že sa nemusí dostať PS/Spolu a KDH a to výrazne mení situáciu pri skladaní budúcej vládnej koalície,“ dodal. SaS má podľa neho naďalej ambíciu byť jej súčasťou. „Zdá sa, že by to mohla to byť koalícia OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí. Musíme to aspoň skúsiť,“ uviedol.

4:06 Boris Kollár sa poďakoval novinárom a volebná noc v Sme rodina sa skončila. Predseda strany sa s každým osobne lúči. Niektorí členovia strany sa radujú, iní sa tvária akoby prehrali. Strana podľa reakcii dúfala v postup PS/Spolu, čo sa zrejme nenaplní. „Vydržme do konca a uvidíme, či sa dostanú,“ povedal Peter Pčolinský.

3:53 Lídri PS/Spolu M. Beblavý a M. Truban sa poďakovali svojim voličom. Pretože v Starej tržnici mali nájom len do štvrtej hodiny, ľudia sa musia pomaly pobrať domov. Koalícia stále verí tomu, že sa do parlamentu dostane. „Sme dve strany, ktoré chceli na Slovensku zmenu. Uvidíme, či sa to podarí na prvýkrát,“ uviedli.

3:45 A. Kiska hovorí, že strana má iba šesť mesiacov a výsledok nad päť percent je dobrý. Tvrdí, že si zažili veľkú antikampaň. Pri 85-percentnej spočítanosti má strana Za ľudí 5,48 percenta. 

3:41 Na ľuďoch v Starej tržnici je badať, že sú unavení. Viacerí sedia v rohu na zemi a napäto pozerajú na aktuálny stav hlasov. Viacerí členovia strany vrátane podpredsedu Michala Šimečku už odišli domov.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Centrála PS/Spolu - Miroslav Beblavý Zdroj: TASR

3:39 „V centrále Smeru toho asi dosť popili, pre nás je to nepredstaviteľná možnosť,“ reagoval I. Matovič na možnosť vytvorenia koalície zmieru, o ktorej hovoril líder Smeru Peter Pellegrini. Čaká sa na zrátanie 90 percent hlasov. V centrále v Trnave už zostali len skalní.

3:34 „Asi sa to naozaj vyvinie spôsobom, ako vidíme na tých grafoch a my demokrati sme pripravení to len a len akceptovať,“ povedal predseda hnutia KDH Aljoz Hlina na margo predbežných výsledkov volieb. V prípade, že sa neúspech strany potvrdí, post lídra v pondelok dočasne odovzdá súčasnému podpredsedovi Pavlovi Zajacovi. KDH následne zvolá mimoriady snem, kde sa rozhodne o ďalšpom postupe. „KDH bude musieť ešte zapracovať. Ak je toto naozaj vrcholom antisystému, tak po vrchole sa ide z kopca a tam treba byť pripravení. Ja si myslím, že čas pre KDH príde,“ odkázal svojim spolustranníkom, ktorí ho do skorých ranných hodín končiacej sa volebnej noci sprevádzali.

3:27 Igor Matovič aj s ďalšími kolegami čaká v zákulisí. Médiám poskytne vyhlásenie v okamihu, keď bude zrátaných deväťdesiat percent. Čaká predovšetkým na to, ako dopadne PS/Spolu.

3:22 Ivan Štefunko je presvedčený, že PS/Spolu sa do parlamentu určite dostane. Hovorí o silnej podpore v Bratislave. Pre TREND však priznal, že súčasný stav určite nie je pozitívnym výsledkom a čakali viac. Čím to môže byť spôsobené? „Jednoznačne zlou kampaňou,“ hovorí. „Máme silnú kandidátku a program, ktorými sa inšpirovali aj iné strany.“ Na otázku, čo si myslí o víťazstve strany OĽaNO a Igora Matoviča, odpovedá: „Držím mu palce.“

3:12 V Trnave dohrala ľudová hudba, politici OĽaNO sa vytratili do útrob šporovej haly. Spočítaných je 74 percent a viac ako čokoľvek iné momentálne ľudia riešia, či sa PS/Spolu dostane do parlamentu, alebo nie. Návrh volebného lídra Smeru Petra Pellegriniho na vytvorenie „koalície zmieru“ zatiaľ nikto z OĽaNO nereagoval.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Centrála Most-Híd - Béla Bugár sleduje prvé predbežné výsledky volieb Zdroj: TASR

3:08 Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odstúpi zo svojej funkcie. Povedal to na tlačovej konferencii po sčítaní vyše 60 percent hlasov vo voľbách. Podľa svojich slov bude naďalej pomáhať strane, nechcel však povedať, kto by mal byť jeho nástupcom. „Je to vec vnútorných štruktúr,“ dodal s tým, že sa o tom bude hovoriť na sneme strany.

3:02 Spočítaných je 74 percent hlasov, Sme rodina (8,44 %) preskočila ĽSNS (8,42 %). Koalícia PS/Spolu narástla na 6,12 percenta, na vstup do parlamentu to zatiaľ nestačí.  

2:58 Líder Smeru Peter Pelegrini zdôraznil, že už priebežné výsledky potvrdzujú neochotu voličov prijať nové politické projekty, keďže tie balancujú na hrane zvoliteľnosti.

2:56 Zo štábu A. Kisku sa pomaly vytrácajú ľudia a aj nálada. Každý sleduje na svojom smartfóne alebo televízii aktuálny vývoj preferencií.

2:48 Lídri PS a Spolu to ešte nevzdávajú a sľúbili, že v centrále ostanú až do spočítania všetkých hlasov. Veria, že sa im do parlamentu ešte podarí dostať, spočítané ešte nie sú napríklad veľké okrsky v Bratislave. Od publika zožali potlesk, no v Starej tržnici je už kvôli pokročilému času citeľne menej ľudí.

2:46 „KDH ponúklo veľa dobrých kandidátov, dobrý program, ale tá kampaň bola súťažou populistických riešení,“ komentuje europoslanec Ivan Štefanec. Kresťanskí demokrati si podľa neho zachovali svoju tvár a zostali na úrovni pragmatických riešení jasnej stredopravej, kresťansko-demokratickej a proeurópskej strany. „Tieto voľby boli dosť o emócii. Každému bolo jasné, že Robert Fico končí, otázne bolo len akým spôsobom. Teraz sa ukazuje, že ten pád bol veľmi tvrdý,“ hovorí člen predsedníctva, ktorý vzhľadom na svoju funkciu v Európskom parlamente do Národnej rady nekandidoval.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

KDH Zdroj: TASR

Na otázku, ako by sa predseda hnutia Alojz Hlina mal zachovať po prípadnom neúspechu, I. Štefanec priamo neodpovedal. „Myslím si, že dokázal oživiť KDH a úspechy v komunálnych a európskych voľbách svedčia o tom, že KDH nabralo nový dych. No tieto voľby budú kľúčové a aj on vie, čo má robiť v prípade úspechu či neúspechu.“

2:38 Igor Matovič sa opäť po čase postavil na pódium. Je tam spolu s Erikou Jurinovou a Jozefom Viskupičom, prvými členmi platformy OĽaNO. Na veľkej obrazovke sa začal premietať zostrih jeho verejných vystúpení, okrem iného sa tam zjavili zábery, ako sa dostal do konfliktu s Jurajom Blanárom, či ako sa rozplakal na tlačovej konferencii.

2:32 Napriek tomu, že Sme rodina má pri priebežnom spočítavaní slušne percentá, v centrále vládne dusná atmosféra. Boris Kollár sedí v kúte s vážnou tvárou a venuje sa vlastným deťom.

2:31 Igor Matovič získal zatiaľ viac ako 160-tisíc prednostných hlasov podľa predbežných výsledkov po spočítaní polovice okrskov a predbehol tak v OĽaNO druhého v poradí Gábora Grendela o 120-tisíc hlasov. Jednotkou v Smere-SD je podľa preferenčných hlasov premiér Peter Pellegrini s počtom 153-tisíc hlasov. Predsedsa strany Robert Fico získal zatiaľ 88-tisíc prednostných hlasov, teda zhruba polovicu.

2:24 V OĽaNO sa špekuluje o tom, či a kto z ostatných zástupcov demokratickej opozície príde do Trnavy. Žiadne oficiálne informácie však zatiaľ nikto nepotvrdil.

2:17 Politická strana ĽSNS podľa zápisníc z polovice spočítaných volebných okrskov bodovala najmä v Banskobystrickom kraji, kde je priebežne tretia s 11,4 percenta. Najmenšie bodové zisky zaknihovali kotlebovci v menších volebných okrskoch Bratislavského kraja – 4,81 percenta.

2:12 Igor Matovič už telefonoval s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Stretnúť by sa predbežne mali v pondelok.

2:06 Mladí členovia PS/Spolu sa nahlas jeden druhého pýtajú, či sa im podarí dostať do parlamentu. Líder Michal Truban sa už nechce vyjadrovať k priebežným výsledkom. „Potom...,“ odpovedá na otázku, ako vníma súčasnú situáciu. Koalícia zatiaľ nemá dosť percent na vstup do parlamentu.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Michal Truban Zdroj: NMH / Tony Štefunko

2:04 Spočítaných je viac ako 47 percent hlasov, OĽaNO vedie s takmer 25 percentami pred Smerom a ĽSNS. Napätie stúpa najmä v PS/Spolu, ktorá má zatiaľ 5,51 percenta, no na vstup do parlamentu ako koalícia potrebuje viac ako 7 percent. 

2:00 V centrále OĽaNO sa zúrivo rozoberajú priebežné výsledky. Ľudia pozorne sledujú každú zmenu v percentách a snažia sa kombinovať. Stále však ani zďaleka nie je jasné, kto nakoniec v parlamente bude a kto nie, a tak sa predbežné koalície skladajú ťažko. Novinári sa snažia využiť každú príležitosť, ako zachytiť I. Matoviča. Ten sa im nevyhýba, no nič nové v tomto okamihu povedať nevie.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Matovič rozpráva publiku Zdroj: TREND

1:51 Volebný líder strany Most-Híd Árpád Érsek v reakcii na predbežné výsledky vyhlásil, že voliči v južných okresoch Slovenska boli možno nerozhodní a volili hnutie OľaNO. Dodáva, že očakávali viac, pretože vo vláde dokázali dosť veľa pre južné okresy.

1:40 Pre Ladislava Mika, youtubera vystupujúceho pod prezývkou Zlý Zajo, ide o prvé voľby. S predpokladanými percentami strany je spokojný. „Verím, že k SaS a celkovo k voľbám som pritiahol veľa mladých ľudí,“ hovorí L. Miko. V minulosti pracoval aj ako novinár. Podľa jeho slov sa ostatní youtuberi nedostatočne venujú politike a komentujú ju vo svojich videách len vágne, aj keď majú obrovský dosah na kreovanie názorov mladých ľudí. Po voľbách sa plánuje vo svojich videách naďalej venovať politike.

1:32 Atmosféra v centrále Smeru sa po krátkom vystúpení premiéra a podpredsedov strany vrátila do starých koľají. P. Pelegrini síce pripustil, že sa ešte počas noci vráti k novinárom, niektorí mu to ale zrejme neuverili a zo Súmračnej odišli.

1:26 Andrej Kiska hovorí, že mal od I. Matoviča neprijatý hovor. Volal mu naspäť, ale nedovolal sa. „Všetci čakáme, ako to dopadne. Jedna vec sú exit polly a druhá oficiálne výsledky,“ tvrdí exprezident. „Som presvedčený, že pán Matovič cíti tu obrovskú podporu, ktorá na neho padá.“ Na otázku, či to bude sklamanie, keď ho líder Obyčjaných ľudí neosloví do vládnej koalície, A. Kiska odpovedá „počkajme si na výsledky“.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska predstúpil pred novinárov Zdroj: TREND / Tomáš Zemko

1:13 V centrále PS/Spolu sa objavil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Predbežné výsledky volieb však nechcel komentovať.

„Zatiaľ poznáme len exit poll, ale je z neho jasný trend, že občania si vyžiadali veľmi razantnú zmenu v riadení štátu. Tú zmenu budú skladať strany súčasnej opozície,“ hovorí Pavel Nechala z koalície PS/Spolu.

1:05 Predseda KDH Alojz Hlina je odhodladný čakať vo volebnej centrále až do úplného konca, teda sčítania prakticky všetkých hlasov. Jeho hnutie je podľa prvých odhadov na hranici účasti v parlamente, v posledných voľbách v roku 2016 kresťanských demokratov od úspechu delilo len približne tisíc hlasov. „My riešime, či budeme v parlamente a potom sa otvárajú tie ďalšie horizonty,“ odpovedal na otázku, či sa už s Igorom Matovičom, lídrom predbežne víťazného OĽaNO, aspoň predbežne rozprávali o možnej účasti KDH v rozhovoroch o zložení budúcej koalície. S tým, že strana skončí na hranici úspechu, podľa neho v hnutí počítali. „Nám paradoxne veľmi nevyhovuje tá zvýšená účasť,“ reagoval A. Hlina na predbežné správy z volebných komisií, „ale zase ako demokrat sa tomu teším,“ uzavrel.

0:46 Pred novinárov konečne predstúpil premiér Peter Pellegrini. Pri začiatku jeho príhovoru niekto cez okno zakričal: „Pelo, do basy!“ P. Pellegrini nechce predbežne hodnotiť výsledky volieb, keďže nie sú sčítané všetky hlasy. Robert Fico pred novinárov nateraz nepríde, strana zaujme oficiálne stanovisko v nedeľu na tlačovej konferencii.

00:39 Tandem Igor Matovič a Jozef Pročko ukončili prvú časť svojej dnešnej „šou“. Nasleduje cimbalová hudba Muzikanti. „Je to kráľ, čo vám budem hovoriť,“ hovorí Matovičov volič Andrej Prista, ktorý prišiel OĽaNO podporiť do športovej haly. Počkal si aj na I. Matoviča, keď zišiel medzi ľudí a podal mu ruku. Mal z toho obrovskú radosť. Pre ľudí sú pripravené rekvizity, fotostena aj fotografi, ktorí zvečnujú ich volebný večer.

00:32 Dlhoročný predstaviteľ KDH František Mikloško je v centrále Andreja Kisku. Hovorí, že dobrá správa je prehra Smeru, ale zlá správa je výhra I. Matoviča. „Pre mňa to nie je alternatíva. Ak mu [ostatné strany] dovolia, aby vládol sám, bude zle,“ hovorí F. Mikloško. KDH želá, aby sa dostalo do parlamentu.

0:24 „Hovorila som dnes manželovi, že nech sa stane, čo sa stane, jeden víkend do mesiaca bude náš,“ odkazuje prítomným manželka I. Matoviča Pavlína. „Ďakujem, že ste ukázali, že ten šašo z Trnavy je naozaj veľmi dobrá voľba. To vám garantujem,“ hovorí ľuďom. I. Matovič a snaží sa trochu hecovať dav. Rozpráva vtipy, komentuje priebežné výsledky. Zatiaľ totiž po zrátaní piatich percent hlasov vedie Smer.

00:21 „Musíte byť lepším premiérom, než ten doterajší, čo je jednoduché. Latka je na zemi. Musíte byť najlepším premiérom, lebo ďalšie sklamanie by som nerád zažil,“ hovorí I. Matovičovi Milan Kňažko. „Síce mám svoje roky, ale znova sa do toho pustím a bude revolúcia,“ žartuje Milan Kňažko. „Držím vám palce, pán premiér,“ uzatvára. Dav skanduje „Igor, Igor.“

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Atmosféra v centrále OĽaNO v športovej hale v Trnave. Zdroj: TASR

00:15 „Karty rozdáva víťaz a je na víťazovi, či nás osloví alebo nie,“ hovorí k predbežným výsledkom Boris Kollár, ktorý je ochotný rokovať o zostavení novej vlády, ale má tri podmienky, inak pôjde do opozície. Hlavnou podmienkou je, že nová vláda nebude otvárať etické a hodnotové otázky, ktoré podľa B. Kollára spoločnosť rozdeľujú. Druhou podmienkou je, že nebude rušiť sociálne výhody, ktoré zaviedli prechádzajúce vlády. A treťou podmienkou je podpora v návrhoch na exekučnú amnestiu, zrušenie doplatkov za lieky a výstavba štátnych nájomných bytov.

00:10 V centrále SNS ostali z vysokých predstaviteľov už len Martina Lubyová a Jaroslav Paška. Zvyšok odišiel. Peter Gajdoš pri odchode novinárom povedal, že verí, že vyhrajú.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Predseda SNS Andrej Danko predstúpil pred novinárov Zdroj: TASR

00:07 Igor Matovič svoju volebnú noc moderuje sám. Na pódium pozval Jána Budaja a Milana Kňažka, ktorí podľa neho pomohli v boji proti komunizmu. Spolu s nimi je na pódiu aj Anna Remiášová. „Ďakujem vám, že ste symbolom boja proti mečiarizmu a pomohli ste nám zbaviť sa človeka, ktorý zo Slovenska urobil čiernu dieru Európy,“ hovorí I. Matovič. „Všetci ste symbolom boja proti Robertovi Ficovi, skorumpovanej hydre, mafii, ktorá nám tu vládla.“ Ľudia búrlivo tlieskajú.

00:06 „Matovičové percentá ma neprekvapujú, čakal som, že bude mať okolo 30 percent, Kiska a PS/Spolu urobili chybu, že sa nespojili. Ak by to urobili, Matovič by tak neuspel,“ povedal líder Dobrej voľby Tomáš Drucker. Oficiálne vystúpenie bude mať o niekoľko minút.

00:04 Volebná polnoc v hnutí KDH je pokojná, no plná očakávaní. Kým trúfalejší už odpaľujú víťazné cigary, ďalší sa posilňujú pohostením. V sále galérie počuť šum rozhovorov a každý z prítomných v pravidelných intervaloch upiera pohľad na displej telefónu. Kresťanskí demokrati stále nemajú istotu, že sa rovnako ako pred štyrmi rokmi napokon neocitnú tesne pred bránami Národnej rady. Poučení vrtkavosťou prvotných odhadov si netrúfajú s určitosťou vyhlásiť, že sa na svitaní poberú domov s pocitom volebného úspechu.

00:02 Strana Sme rodina oslavuje, hrá hlasná hudba, všade počuť smiech a všetci gratulujú Borisovi Kollárovi.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Šéf Sme rodina Boris Kollár sleduje prvé prieskumy exit pollu Zdroj: TASR

23:59 Novinári stále očakávajú vystúpenie predstaviteľov strany Smer, ktorí pravdepodobne čakajú na väčšie percento scitanych okrskov. Fotografom pózuje zatiaľ len opustený rečnícky pult.

23:52 Medzi členmi OĽaNO, ale aj prítomnými ľuďmi, vládne eufória. Ľudia z kandidátky ťažko hľadajú slová, oficiálne preto radšej hovoria len to, že si počkajú na konečné výsledky volieb. „Čosi sa ma pýtal britský veľvyslanec, ale z toho všetkého, čo sa tu deje, som aj zabudol po anglicky,“ povedal jeden z ľudí z kandidátky OĽaNO.

23:50 Podpredseda Anton Hrnko ešte stále verí, že SNS sa dostane do parlamentu a bude rozhodovať o budúcnosti Slovenska. Ak nie, o budúcnosti strany sa rozhodne na sneme. Či Andrej Danko skončí ako predseda strany, sa musí rozhodnúť on sám. Nálada v centrále je medzi politikmi podľa A. Hrnka stále pozitívna.

23:47 „Je to veľké sklamanie,“ hodnotí výsledky exit pollu Ábel Ravasz, ktorý bol na 4. mieste kandidátky strany Most-Híd. Podľa neho bude desivé, ak by prvýkrát maďarská menšina nemala zastúpenie v parlamente. Zároveň však dodáva, že si ešte treba počkať na konečné výsledky.

23:42 „Úprimne, úplne najviac ma potešil pokles ĽSNS,“ hovorí Irena Biháriová z koalície PS/Spolu. „Nech už by finálne čísla pre nás boli akékoľvek, tak sa ukazuje, že z najväčšej hrozby pre túto krajinu bude strana s marginálnym výtlakom. Ak sa niečo v týchto voľbách podarilo, tak je to prepad ĽSNS a na to som mimoriadne hrdá.“

23:40 Predseda Sas Richard Sulík bezprostredne po výbuchu nadšenia v sále pogratuloval Igorovi Matovičovi k výbornému výsledku. Atmosféru eufórie v miestnosti dopĺňali výkriky z publika ako „Dosť bolo boľševika“. „Velikán slovenskej politiky skončil, s našim národnom to nie je až tak zlé,“ vyjadril sa R. Sulík aj k výsledkom strany Smer.

23:38 Veronika Remišová (Za ľudí) odmieta odpovedať na otázky, aký bude Igor Matovič premiér. Podpredsedníčka Za ľudí odišla z jeho hnutia v júni 2019. Vyhýba sa tiež odpovediam na iné otázky týkajúce sa jej bývalého šéfa.

23:35 V centrále PS/Spolu vládne pokojná atmosféra. Očakávania výsledku boli o niečo vyššie, ale všetci sa zhodujú, že nízke čísla pre ĽSNS a Vlasť sú fantastickou správou. Volebný líder PS/Spolu Michal Truban zostáva optimistom a verí, že finálne výsledky im pripíšu ešte o niečo vyššie percentá.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Miroslav Beblavý a Michal Truban z koalície PS/Spolu ďakujú za podporu Zdroj: NMH

23:27 V centrále strany SNS je po uverejnení prvého exit pollu ticho. Pred novinárom sa prišiel vyjadriť predseda Andrej Danko, ktorý zdôraznil, že to bude jeho jediné vyjadrenie pred zajtrajšími oficiálnymi výsledkami. V týchto voľbách podľa neho prevládali emócie nad zdravým rozumom a dúfa, že tí, ktorí vyhrajú, budú schopní zostaviť vládu. Strana bude výsledky volieb rešpektovať. Andrej Danko odišiel a odmietol odpovedať na otázky novinárov.

23:23 „Verím tomu, že budeme mať vládu, ktorá nebude slúžiť vrchným 10-tisícom, ale spodným 5,4 milióna ľuďom,“ hovorí vo vyhlásení pre televízie Igor Matovič. Vo svojom prejave sa snaží byť štátnický, sľubuje ľuďom, že nebude rušiť žiadne sociálne výhody. Keď spomenie, že Smer len strašil ľudí svojimi vyhláseniami, ľudia v športovej hale tlieskajú. „Toto je povstanie práve v okamihu, keď je 75 a polté výročie Slovenského národného povstania, sté výročie okamihu, keď ženy dostali volebné právo. Chcem, aby to bolo o tom, že ľudia si každý mesiac nájdu zúčtovanie práce novej vlády, budú vedieť, že nie je pravda, že sa vláda o nich nezaujímala.“

23:18 V centrále Sme rodina to buráca. Ľudia tlieskali najmä výsledkom exit pollu strany SNS (2,4 %) a Most-HÍD (2 %). A potom sa tešili z vlastného výsledku 7,5 percenta. Boris Kollár ďakoval všetkým voličom, ktorí im dali hlas. „Ak budeme vo vláde, kde zavládne excelovská tabuľka, budeme sociálna sieť pre ľudí, ktorí z tej tabuľky vypadnú,“ povedal. Podľa jeho slov chce tvoriť sociálnu zložku novej vlády. Na záver zagratuloval Igorovi Matovičovi.

23:13 Zverejnenie výsledkov exit pollov sprevádzalo v centrále KDH hrobové ticho. Strana je podľa prvých prepočtov s výsledkom 5,1 percenta na hranici vypadnutia z klubu tých, ktorí budú počas nadchádzajúceho volebného obdobia sedieť v parlamente. „Pamätám si tú atmosféru srepd štyroch rokov, opakuje sa to a verím, že ten koniec bude dobrý. Je to podľa predpokladov napínavé do poslednej chvíle,“ nestráca nádej líder strany Alojz Hlina.

23:09 Novinári v centrále Smeru sú už zoskupení v miestnosti na tlačové besedy. Podľa všetkého sa onedlho prídu najvyšší predstavitelia strany vyjadriť k prvým výsledkom volieb, podľa ktorých zatiaľ suverénne vedie strana OĽaNO Igora Matoviča.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

OLANO Zdroj: TREND

23:08 U Andreja Kisku zaznel mohutný potlesk a smiech po tom, čo naskočili čísla exit pollu Markízy a ktoré ukázali SNS iba 2,4 percenta. Keď sa neskôr ukázali číslo 7,8 percenta pri strane Za ľudí, opäť sa ozval potlesk. Straníci ho zjavne po kompromitujúcich videách na A. Kisku berú všetkými desiatimi.

23:06 „Igor, Igor, Igor,“ ozýva sa v športovej hale v Trnave. Ľudia s obrovským nadšením reagovali na výsledky exit pollu. Potešil ich aj výsledok SNS, ĽSNS, no najväčší aplauz si vyslúžili predbežné výsledky OĽaNO.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Kandidát OĽaNO Jozef Viskupič zaujal strategickú polohu pri kávovari v centrále strany v športovej hale v Trnave. Zdroj: NMH/Michal Smrčok

 

23:00 Voľby podľa odhadov z exit pollov agentúr Focus aj Median vyhrá strana OĽaNO, ktorá v oboch prieskumoch získala viac ako 25 percent. Na druhom mieste je strana Smer-SD so ziskom 14,9 % (Focus) respektíve 13,9 % (Median).

Exit poll agentúry Focus
Strana Percentuálny zisk
OĽaNO 25.8
Smer-SD 14.9
PS/Spolu 9.7
SaS 8.3
Za ľudí 7.8
Sme rodina 7.5
ĽSNS 6.5
KDH 5.1
MKO-MKS 3.8
Dobrá voľba 2.8
SNS 2.4
Most-Híd 2
Vlasť 1.9
Socialisti.sk 0.3
SĽS 0.2
Máme toho dosť! 0.2
SHO 0.1
DS 0.1
Starostovia a NEKA 0.1
99 0.1
Slovenská liga 0.1
Solidarita - Hnutie pracujúcej chudoby 0.1
Práca slovenského národa 0.1
Hlas ľudu 0.1
Hlas pravice 0
Zdroj: Focus
Exit poll agentúry Median
Strana Percentuálny zisk
OĽaNO 25.3
Smer-SD 13.9
PS/Spolu 8.8
ĽSNS 8.8
Sme rodina 7.5
SaS 6.4
Za ľudí 5.6
KDH 5
MKO-MKS 4.4
SNS 3
Dobrá voľba 2.9
Most-Híd 2.8
Vlasť 2.7
Socialisti.sk 0.7
Hlas ľudu 0.5
DS 0.4
Máme toho dosť! 0.4
SĽS 0.2
Solidarita - Hnutie pracujúcej chudoby 0.2
SHO 0.1
99 0.1
Práca slovenského národa 0.1
Hlas pravice 0.1
Starostovia a NEKA 0
Slovenská liga 0
Zdroj: RTVS/Median

22:52 Do centrály Smeru dorazil po Richardovi Rašim a Denise Sakovej desať minút pred jedenástou aj premiér Peter Pellegrini. Povedal, že asi si aj vie tipnúť, ktoré čísla z exit pollu patria Smeru, ale chce počkať na výsledky. Ak však bude číslo také, ako si myslí, bude sklamaný. Novinárom sľúbil, že sa vyjadrí a neutečie zadným vchodom.

22:51 Športová hala v Trnave sa pomaly zapĺňa, úvodný nápor hostí organizátori zvládli, postupne sa trúsia ďalší návštevníci. Na pódiu sa pomaly chystá cimbalovka. Medzi členmi OĽaNO vládne vzrušená, no stále trochu napätá atmosféra. Výsledky anonymného exitopollu ich povzbudili. Všetci čakajú na príchod Igora Matoviča.

22:48 Andrej Kiska na výsledky exit pollu TV Markíza nechce reagovať. „Vydržme, počkajme, ešte 20 minút,“ hovorí.

22:40 Do sály v hoteli Devín prichádza Andrej Kiska. Okamžite sa ozval potlesk. „Dobrý večer pre Slovensko,“ hovorí a podáva si s ľuďmi ruky. Pozdravil sa aj s Mirom Snopkom, bývalým ministrom kultúry.

22:37 Na volebnú noc strany KDH už prišiel aj jej volebný líder a predseda Alojz Hlina. „S pokorou budeme čakať. Urobili sme čo sme mohli, či to bude dosť, uvidíme,“ povedal po príchode. Súhlasí so svojím podpredsedom Pavlom Zajacom, že kampaň bola intenzívnejšia ako v minulosti. „Viacerí hovoria, že bolo cítiť dú dynamiku a to som rád,“ povedal novinárom. Volbný deň strávil s rodinou, absolvovali spoločne napríklad výlet do prírody.

22:31 V centrále SNS sú už všetci ministri a podpredsedovia, Andrej Danko ešte stále nedorazil, ale podľa ministerky Gabriely Matečnej by mal prísť. Výsledky zatiaľ nechcela komentovať a hovoriť o úspechu je podľa nej zatiaľ predčasné. Všetko závisí od voličov. Rovnako ako Anton Hrnko priznáva, že marketing v strane nebol dostatočne zvládnutý.

22:29 „Rozhodujúce je, či sme získali viac percent ako fašisti,“ reaguje europoslanec za PS/Spolu Michal Šimečka na zverejnené anonymné výsledky exit pollu v Markíze. „Slovenskí občania si zvolili zmenu. Éra Fica, Danka a oligarchov sa končí, začíname novú kapitolu,“ dodáva M. Šimečka.

22:27 Pri zadnom vchode centrály Smeru novinárov z boku prekvapil príchod poslanca Ľuboša Blahu. „Uvidíme, sme plní optimizmu,“ odpovedal na otázku, čo hovorí na prvý, anonymný exit poll.

22:21 Igor Matovič by mal doraziť do športovej haly tesne pred jedenástou, medzi ostatnými členmi vládne bujará atmosféra. Anonymný exit poll, ktorý zverejnila televízia Markíza, tu vyvolal vlnu nadšenia. Očakáva sa, že na dnešnú volebnú noc príde približne 1 500 ľudí. Novinárov obsluhujú študenti štvrtého ročníka hotelovej akadémie v Piešťanoch, tešia sa, že sú pri novinároch. „Dole to budú mať omnoho horšie,“ hovoria.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Centrála koalície PS/Spolu v bratislavskej Starej tržnici Zdroj: NMH/Tony Štefunko

22:13 Televízia Markíza zverejnila anonymizované dáta z exit pollu, kde ukázala čísla percentuálnych ziskov, ale nie ktorej strane patria. Víťaz by podľa odhadu mohol zvíťaziť s veľkým náskokom (25,8 % – víťaz, 14,9 % – druhá strana v poradí, 9,7 % – tretia strana v poradí). Do parlamentu by sa prebojovalo osem strán, posledná so ziskom 5,1 percenta. 

22:05 Do centrály Smeru prichádza Martin Glváč. Na otázky novinárov o preferenciách neodpovedá, medzi dverami len odvetí, že si treba počkať na výsledky.

21:58 Uprostred Mestskej športovej haly v Trnave stojí organizátor s megafónom a žiada ešte o trochu času. Všetko vo vnútri volebnej centrály hnutia OĽaNO sa pripravuje na návštevu stoviek ľudí. Atmosféra je tu výrazne odlišná, ako na iných volebných centrálach. Transparetn „Sme pripravení, nezradíme vás,“ ukazuje, že v OĽaNO očakávajú úspešný výsledok. Verejnosť by do haly mali začať púšťať o desiatej večer. Pred vchodom sú pripravení zdravotníci, ktorí budú ľuďom merať teplotu. Tých, ktorí budú mať zvýšenú teplotu, nepustia dnu.

21:53 Volebná centrála PS/Spolu v bratislavskej Starej tržnici sa pomaly zapĺňa. Pred vchodom sa ťahá dlhý rad hostí, priaznivcov a spolupracovníkov, ktorí čakajú na vstup. Volebný líder Michal Truban ani ďalší vrcholní predstavitelia koalície sa zatiaľ neukázali. Spomedzi známych tvárí, ktoré by mali prísť osobne povzbudiť PS/Spolu do ich volebného štábu, sa očakáva Robert Mistrík.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Minister hospodárstva Peter Žiga prichádza do centrály Smeru. Zdroj: Maňo Štrauch

21:51 Svoje brány otvorila aj centrála strany Most-Híd na Trnavskej ceste v Bratislave. Pre novinárov bola vyčlenená miestnosť pre tlačové konferencie na prvom poschodí. Hlavná časť prebieha v reštaurácii na prízemí budovy, kde sú pripravení aj muzikanti. Do centrály už prišiel aj líder kandidátky Arpád Érsek či predseda strany Béla Bugár.

21:49 Ako prvý prišiel do centrály strany Smer minister hospodárstva Peter Žiga. S novinármi prehodil pár slov a stratil sa v útrobách budovy.

21:46 Kandidáti a podporovatelia strany KDH sa schádzajú v priestoroch bratislavskej galérie Umelka. Na lídra strany Alojza Hlinu čaká okrem hostí aj približne tridsať novinárov. Na Šafárikovo námestie pred chvíľou prišla šestka kandidátky Eva Grey.

21:40 Do centrály Sme rodina prišiel jej líder Boris Kollár. Dnu nechceli pustiť novinárov denníka Plus Jeden Deň. „Od vás články nechceme,“ argumentoval pracovník komunikačného oddelenia. „To, že sem prišli neakreditovaní, mi spravili aj pred štyrmi rokmi a aj teraz,“ sťažoval sa B. Kollár, no napokon sa ospravedlňoval za nedorozumenie a novinár do centrály pustil.

21:36 Volebnú centrálu SNS na Šafárikovom námestí v Bratislave už otvorili pre novinárov. Sú v osobitnej miestnosti a nemajú prístup k členom strany. V centrále aj v jej okolí je zatiaľ ticho, pred vchodom stojí len SBS. Predseda Andrej Danko podľa dostupných informácií ešte neprišiel. Či príde, je otázne. Podľa hovorcu Tomáša Kostelného by sa mali prísť vyjadriť len podpresedovia strany a predseda by sa mal vyjadriť až zajtra.

21:21 Prvé odhady výsledkov volieb budú mať Markíza, Rádio Expres a RTVS. Pôjde o takzvané exit polly, teda prieskumný zber u voličov, ktorí sa zúčastnili volieb. Markíza si objednala exkluzívne dáta od agentúry Focus a poskytne ich aj najpočúvanejšiemu rádiu. RTVS ich bude mať od agentúry Median. Dáta nemôžu médiá prezentovať skôr, ako sa zavrú volebné miestnosti, v tomto prípade o 23:00. Priebežné výsledky bude v reálnom čase na základe údajov Štatistického úradu SR zverejňovať aj TREND. 

21:05 Otvorená je už aj centrála strany Dobrá voľba. Jej líder Tomáš Drucker mal na úvod príhovor, teší sa, že má skvelý kolektív. Dnes je podľa neho večer očakávaní, dúfa, že uspeje, tvrdí zároveň, že Dobrá voľba nie je projekt na jedny voľby. „Politika potrebuje slušnosť a profesionalitu.“ V centrále je zatiaľ asi 60 ľudí. 

20:59 Krátko pred deviatou hodinou odštartovala pesničkou I Want To Hold Your Hand skupina Beatles Revival volebnú noc strany Sloboda a solidarita. Vzhľadom na predvolebné prieskumy je pravdepodobné, že sulíkovci budú potrebovať na vstup do vlády viac než jednu ruku. Politici a podporovatelia strany budú na výsledky volieb čakať v bratislavskej centrále strany s názvom Liberálny dom.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Centrála SaS Zdroj: TREND / Tomáš Nejedlý

20:48 Jednotlivé strany už pomaly otvárajú centrály pre svoje členov, hostí aj zástupcov médií vrátane reportérov TRENDU. Platí aj pre Smer-SD, ktorý vyhral predošlé parlamentné voľby v roku 2016. Novinári sa v budove na Súmračnej pomaly schádzajú v miestnosti pre tlačové konferencie. Okolo budovy prechádzalo auto, z ktorého spolujazdec zakričal vulgárne odkazy pre členov strany.

20:21 Voľby v 71 volebných okrskoch v Nitre pokračujú bez akýchkoľvek incidentov. Polícia nemusela počas volieb v krajskom meste ani raz zasahovať. „Jediný incident sme riešili vo Veľkých Chyndiciach, kde sa 53-ročnému mužovi nepozdávala komisia zložená z mladých ľudí. Bol pohoršený, že do volebnej komisie nezavolali jeho. Priebeh volieb však narušený nebol, ani nebolo na mieste zistené protiprávne konanie,“ skonštatovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

20:10 Najzávažnejším problémom sobotných parlamentných volieb je predĺženie hlasovania v piatich volebných miestnostiach. Povedal to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Dopĺňa však, že priebeh volieb je pokojný a korektný.

19:54 Partizánski policajti zastavili 50-ročného muža, ktorý mal za opaskom nohavíc zbraň. Muž bol pod vplyvom alkoholu a bol na ceste z volebnej miestnosti. Policajti zistili, že ide o plynovú pištoľ. Muža podrobili dychovej skúške a namerali 2,42 promile alkoholu. Porušil ustanovenie zákona o zbraniach a strelive. Zbraň mu policajti v zmysle zákona zaistili. Incident sa bude riešiť ako priestupok.

19:42 V bratislavskej Karlovej Vsi odhadujú volebnú účasť na 60 percent. Ľudia prichádzajú priebežne a zatiaľ sa darí predchádzať nutnosti čakať v rade. Vysoký záujem o voľby potvrdzuje aj majiteľ neďalekej cukrárne, ktorý mal už krátko po obede takmer úplne vypredaný denný sortiment zákuskov. Veľa ľudí po vykročení z volebnej miestnosti prichádza ešte k nemu do podniku rozobrať svoje volebné rozhodnutie.

19:32 Lekári, zdravotné sestry aj pacienti hospitalizovaní v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku odovzdali svoj hlas do prenosnej schránky. Volebné právo využili desiatky ľudí a vyslaní členovia okrskovej volebnej komisie obchádzali hneď niekoľko oddelení nemocnice od skorého popoludnia do večerných hodín.

19:25 Voľby majú hladký priebeh aj v podtatranskej obci Hybe. Starosta obce Karol Pavlíček odhaduje, že účasť bude mimoriadne vysoká. „Máme 1 100 voličov a už bolo voliť zhruba 800 ľudí. Toto sú tretie voľby, pri ktorých som mohol byť a ešte som nevidel toľko ľudí čakať na chodbe,“ hovorí starosta. V obci bola počas dňa aj volebná kontrola a členov komisie pochválila.

19:17 V bratislavskej Petržalke museli riešiť niekoľko prípadov zosnulých zapísaných vo voličských zoznamoch. Jeden z nich sa stal aj reportérke Denníka N Veronike Prušovej. Poukazuje na to na svojej sociálnej sieti s tým, že jej prípad nie je ojedinelý. „Do volebnej miestnosti som dnes išla dvakrát. Prvý raz s občianskym preukazom, aby som mohla odvoliť ja. Druhý raz s úmrtným listom, aby náhodou niekto neodvolil za moju 15 rokov mŕtvu mamu,“ píše reportérka, ktorá sa obrátila aj na štátnu komisiu. Isté nezrovnalosti v zoznamoch voličov v najväčšej bratislavskej mestskej časti potvrdila aj riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.

19:05 Člen volebnej komisie v bratislavskej Rači odhaduje celkovú volebnú účasť na 70 percent. „Už na poludnie odvolila viac ako polovica oprávnených voličov,“ uviedol. Voľby sú pokojné, menšie konflikty vyvolali len snahy obyvateľov odfotiť sa pri akte. Člen volebnej komisie vyhlásil, že fotenie vo volebnej miestnosti je zakázané a požiadal voliča o vymazanie fotografie s rodinou. Jeho konanie však bolo podľa právnika neoprávnené. „V prípade fotenia sa pri volebnej schránke ako to bežne vidíme u politikov, je to v poriadku a nevidím žiadny rozpor so zákonom,“ hovorí Marek Domin, expert na volebné právo z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Neexistuje totiž predpis, ktorý by takú činnosť zakazoval a súčasne na občanov platí ústavná zásada, že čo nie je zakázané, je povolené.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Volebná miestnosť v erbovej sále rodu Dessewffyovcov v kaštieli v obci Fintice. Zdroj: TASR

18:56 Zhotovovanie fotografií s upraveným hlasovacím lístkom môže byť problém. Robenie si „selfie“ fotografií nie je zakázané. „Pokiaľ začnem fotografovať hlasovací lístok a najmä vyplnený hlasovací lístok, tým začínam porušovať tajnosť hlasovania. Nikto by nemal disponovať dôkazom o tom, ako volil,“ uviedol predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Dodal, že sú na to aj staršie rozhodnutia Ústavného súdu SR. Predseda štátnej volebnej komisie upozornil, že v minulosti boli za takéto konania ukladané aj pokuty.

18:37 Aj v okrsku č. 7 v bratislavskom Starom Meste čakajú voliči v menšom rade. Vo volebnej miestnosti sa prekvapujúco objavil aj český poslanec za TOP 09 Dominik Feri, ktorý robil sprievod. Prekvapili ho papierové volebné urny, ktoré máme na Slovensku. V susednom Česku sú podľa neho drevené. Na Slovensko prišiel na pozvanie a plánuje sa zúčastniť volebnej noci v centrálach Za ľudí a PS/Spolu.

18:17 Mesto Nesvady prežíva prvé voľby vo svojej histórii. Tá sa začala písať 1. januára tohto roka, keď sa rozhodnutím Národnej rady stala dovtedajšia obec Nesvady 141. slovenským mestom. V meste s vyše 5 100 obyvateľmi je vo voličských zoznamoch zapísaných vyše 4 000 oprávnených voličov, ktorí volia v štyroch volebných okrskoch. „Záujem o voľby je pomerne vysoký, niekde sme pridávali aj plenty, aby sme skrátili čakanie voličov,“ povedal prednosta Mestského úradu v Nesvadoch Ján Luca.

17:46 Aj podvečer sa v niektorých bratislavských volebných miestnostiach tvorili čakacie rady. Člen volebnej komisie v Rači odhaduje celkovú volebnú účasť na 70 percent. „Už na poludnie odvolila viac ako polovica oprávnených voličov,“ uviedol. Voľby prebiehajú aj tu pokojne, menšie konflikty vyvolali len snahy obyvateľov odfotografovať sa pri volebnom akte. Zákon to podľa členov volebnej komisie zakazuje.

17:22 V jednom z okrskov v bratislavskom Ružinove prišiel odvoliť aj zadržaný muž v putách. Polícia ho predviedla, lebo požiadal o možnosť uplatniť svoje volebné právo. Keďže však bol zadržaný v Petržalke a nemal hlasovací preukaz, musel byť privedený do svojho okrsku a odvoliť tam. Na čas, kým Ružinovčan odvolil, mu polícia dala dole putá.

17:05 Štátna volebná komisia dostala podnet týkajúci sa vysypania volebnej schránky. Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová uviedla, že schránka sa vysypala „len tak“. Voliči tiež poukazujú na to, že schránky na nepoužité volebné lístky sa napĺňajú veľmi rýchlo. „Vykonávame a zabezpečujeme kontrolu volebných miestností v súčinnosti s konkrétnymi okresnými volebnými miestnosťami,“ povedala.

Na margo roztržky v Košiciach, kde opitý muž odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov a napadol člena volebnej komisie, hovorí, že „k incidentom by nemalo dochádzať, o to by sa mali starať členovia okrskových volebných komisií“.

16:50 Núdzu o voličov s voličskými preukazmi nemajú počas volieb v samotnom srdci Banskej Štiavnice. V tunajšej radnici na Námestí sv. Trojice, kde je zriadená volebná miestnosť okrsku číslo jeden, chvíľami čakalo v rade aj 25 voličov.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Svoj hlas odovzdalo aj 20 členov folklórneho súboru Slovenskí rebeli. K volebnej urne v Komárne pristúpili oblečení v slovenských krojoch Zdroj: TASR

16:30 Svoj hlas vo voľbách odovzdalo v Komárne aj 20 členov folklórneho súboru Slovenskí rebeli. K volebnej urne v okrsku zriadenom v priestoroch Základnej školy na Komenského ulici pristúpili oblečení v slovenských krojoch. „V krojoch sme sa rozhodli ísť voliť preto, aby sme upozornili na to, že slovenské tradície žijú aj v Komárne,“ uviedol režisér a dramaturg súboru Jozef Černek

„Voľby prebiehajú pokojne, účasť je veľmi vysoká, nakoľko tu dopisujeme veľa ľudí, ktorí chodia na voličské preukazy,“ poznamenala predsedníčka okrskovej komisie Katarína Pištová s tým, že početné zastúpenie majú najmä obyvatelia hlavného mesta, ktorí počas víkendov húfne prichádzajú do Banskej Štiavnice. „Na budúce voľby by som určite privítala aj štyri plenty, lebo dve sú tu málo,“ dodala.

16:03 Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký potvrdil, že záujem o voľby je v regióne veľký. „Účasť je u nás dosť vysoká, niekde musíme aj doplňovať hlasovacie lístky, pretože chodí veľa ľudí s hlasovacím preukazom. Napríklad na Štrbskom Plese je zhruba 80 zapísaných voličov a už tam bolo voliť niekoľko stoviek ľudí. Ale aj na takéto veci musíme byť pripravení, keďže v Tatrách je veľa návštevníkov,“ uviedol.

15:39 V Partizánskom odvolila aj 103-ročná volička Gizela Dvončová spolu s 21-ročným pravnukom Michalom (vľavo), 43-ročným vnukom Jurajom (vpravo) a 75-ročným synom Ľubomírom.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

103-ročná volička Gizela Dvončová z Partizánskeho s rodinou Zdroj: TASR

15:13 Bratislavské mestské časti hlásia výrazne vyšší záujem voličov ako pri predchádzajúcich voľbách. Vysoký počet voličov hlási napríklad Nové Mesto, hovorca Marek Tettinger hovorí o „brutálne“ veľkom záujme. V niektorých volebných okrskoch museli pre pohodlie občanov uplatňujúcich si svoje volebné právo doplniť volebné plenty, aby nemuseli dlho čakať. Volebné lístky okrskových komisiám podľa neho zatiaľ stačia a priebeh volieb je dosiaľ pokojný.

14:48 V Budči (okres Zvolen), kde takmer vždy percentuálna účasť voličov v obci kopírovala celoštátny priemer, evidujú od rána neustály záujem voličov. „Máme tu 1 055 registrovaných voličov. Ja som tu síce prvý raz, ale ostatní členovia, ktorí už vo voľbách boli v komisii, vravia, že takú vysokú účasť tu ešte o tomto čase nemali,“ povedal predseda okrskovej komisie Peter Lispuch.

14:15 Muž s viac ako dvoma promile mal napadnúť predsedu aj člena volebnej komisie v sobotu dopoludnia vo volebnej miestnosti v košickej mestskej časti Juh, informuje polícia na sociálnej sieti. „Volič pod vplyvom alkoholu odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov po výzve členky komisie. Vulgárne jej nadával, potom mal fyzicky napadnúť predsedu a člena volebnej komisie,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Dodala, že pre podozrenie zo spáchanie trestného činu výtržníctva ho predviedli na útvar Policajného zboru. „V tejto chvíli sa s podozrivou osobou realizujú potrebné procesné úkony,“ doplnila J. Mésarová.

13:57 Starosta bratislavskej mestskej časti Rača Michal Drotován na svojom facebookovom účte hlási – „vec nevídaná – už okolo obeda sa museli vyprázdňovať plné nádoby, kde sa hádžu zvyšné lístky. Rady až na chodbu“. V roku 2018 v komunálnych voľbách mala Rača najvyššiu volebnú účasť v histórii volieb po roku 1989. Starosta odhaduje, že účasť v tohtoročných parlamentných voľbách bude tiež vysoká.

13:36 Volebný líder koalície PS/Spolu Michal Truban volil popoludní na Gymnáziu Grösslingová v Bratislave. Verí, že po voľbách príde na Slovensku k zmene a krajina sa stane modernejšou a spravodlivejšou. Dúfa, že koalícia PS/Spolu bude mať vo voľbách dvojciferný výsledok.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Michal Truban s partnerkou Zdroj: TASR

13:27 Vo volebnej miestnosti v Žiline mal dopoludnia 48-ročný muž fyzicky napadnúť 75-ročného predsedu volebnej komisie. Po incidente muža zadržali príslušníci Mestskej polície Žilina, ktorým skutok oznámili. „Následne ho odovzdali príslušníkom PZ, ktorí ho eskortovali na policajný útvar,“ uviedol krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

„V súčasnej dobe na prípade intenzívne pracujeme a vykonávame všetky potrebné úkony a opatrenia s cieľom objasniť skutok, ako aj určiť jeho právnu kvalifikáciu. Z uvedeného dôvodu nie je možné k prípadu poskytnúť žiadne bližšie informácie,“ dodal R. Moravčík.

13:20 Volič v obci Janík v okrese Košice – okolie po vhodení hlasovacieho lístku do volebnej urny odmietol ostatné nepoužité lístky zahodiť do príslušnej schránky a napriek upozorneniam si ich vzal so sebou. „Napriek výzvam, aby ich vrátil, sadol do auta a odišiel. Okrsková volebná komisia musí urobiť záznam z tohto incidentu a následne, samozrejme, sa to bude riešiť v priestupkovom konaní,“ uviedol člen okresnej volebnej komisie Ján Sokol. Za vynesenie hlasovacích lístkov hrozí pokuta 33 eur.

13:14 Okresná volebná komisia v Piešťanoch riešila podnet, podľa ktorého jeden člen okrskovej volebnej komisie nedovolene propagoval kandidáta jednej z politických strán. „Na telefonický podnet sme uskutočnili kontrolu v okrsku číslo 21. Člen komisie mal na sebe tričko s menom kandidáta politického zoskupenia. Upozornila som celú okrskovú komisiu, že porušujú zákon,“ uviedla predsedníčka okresnej volebnej komisie v Piešťanoch Alena Vráblová.

Podľa jej slov si v komisii neboli vedomí, že ide o kandidáta. Nakoniec si na tričko muž neochotne obliekol bundu. „Zo zákona je postup jasný. Má to riešiť okrsková komisia, ktorá má zjednať poriadok v okrskovej volebnej miestnosti,“ doplnila predsedníčka okresnej volebnej komisie.

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard aj Lesoochranárske združenie Vlk využili volebný deň, aby v blízkosti volebných miestností oslovili občanov petíciou za zrušenie hazardných hier ci ochranu lesa Zdroj: TREND / Tomáš Nejedlý

13:02 Pokojný priebeh volieb narušil v jednej z okrskových volebných komisií v bratislavskom Ružinove opitý muž. Na mieste zasahovala polícia, ktorá musela muža z budovy vyviesť. „Muž bol veľmi hlučný a veľmi emotívny,“ uviedla Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.

12:40 Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová oficiálne potvrdila, že sobotné parlamentné voľby sa predĺžia do 23:00. Týka sa to aj volebného moratória. Dôvodom sú úmrtia členky volebnej komisie vo Veľkom Krtíši a voliča v Banskej Bystrici. Volebné miestnosti tam boli na istý čas zatvorené, a preto sa voľby predlžujú.

Muž, ktorý zomrel v B. Bystrici, volil v rovnakom okrsku ako premiér Peter Pellegrini. Miestnosť bola uzavretá zhruba od 9:30 do 10:00. Dôchodca mal podľa polície pravdepodobne zdravotné problémy. Pomôcť mu už nedokázali ani privolaní záchranári. Polícia zrejme nebude začínať trestné stíhanie, povedala hovorkyňa Mária Faltániová.

12:34 V šiestom volebnom obvode v Stupave je zatiaľ účasť uspokojivá. Podľa členov volebnej komisie je zatiaľ výrazne vyššia, ako počas prvého kola prezidentských volieb. Len v tomto okrsku bolo už voliť aj viac ako 20 ľudí s voličským preukazom, mnohí z východného Slovenska.

12:18 Líder OĽaNO I. Matovič vo voľbách očakáva rekordnú účasť. „Mojím cieľom bolo zobudiť spiaceho draka – nevoličov. Sú to dva milióny ľudí, ktorí stratili vieru v štát a mali pocit, že politika je pánske huncútstvo. Pevne verím, že títo ľudia prídu voliť a rozhodnú voľby,“ cituje I. Matoviča agentúra SITA. Situáciu na Slovensku označil niečo ako nové povstanie, o čom svedčí množstvo správ, ktoré od rána dostáva. 

Matovič oslavuje úspech. Bugár aj Hlina ohlásili odchod

Igor Matovič v sprievody manželky a dcéry volil v Trnave Zdroj: TASR

11:59 Voľby sa o polhodinu predĺžia aj v jednom z banskobystrických okrskov, kde priamo vo volebnej miestnosti zomrel dôchodca, ktorý prišiel voliť, informovala na webe televízia Joj. Hlasovanie nakrátko prerušili, nebohého muža preniesli do inej m