„Dnes stačí od jedného človeka, aby urobil krok späť a Slovensko nebude vystavené chaosu. Chcel by som poprosiť kolegov z SaS aby sme k sebe našli cestu a odložili nenávisť,“ vyhlásil Igor Matovič pred pár dňami.

Vzťahy sú príliš vyhrotené

Europoslankyňa a exposlankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová si myslí, že veta, súvisiaca s krokom späť, bola smerovaná Richardovi Sulíkovi.

„Mňa zaráža, že takúto vetu povie práve Igor Matovič, ktorý nedokáže ten krok späť urobiť. Obávam sa, že on už nie je schopný takej sebareflexie, že by spravil krok späť. Bola to skôr výzva pre Richarda Sulíka,“ reagovala europoslankyňa v podcaste Aktualít.

Zároveň si však myslí, že aktuálne sú vzťahy natoľko „vyhrotené“, že nedokáže ustúpiť ani Sulík.

Podľa nej sa šéf liberálov nechal príliš zatiahnuť do boja s Igorom Matovičom.

„Nabehol na tú jeho hru a dnes je z toho, čo voláme vládna kríza, prakticky osobný konflikt dvoch ľudí, ktorí spolu nedokážu koexistovať,“ vyjadrila sa Ďuriš Nicholsonová.

„V dôsledku toho, akí sú tam dnes ľudia katastrofálni a úplne pod úroveň, z toho SaS vychádza ako jednooký medzi slepými,“ pokračovala. Jedným dychom dodáva, že v istý moment SaS naberala preferencie aj v dôsledku konfliktu s Matovičom.

Konštruktívna kritika fungovať nebude

Strana SaS podľa europoslankyne prišla s takým ultimátom, ktoré nenechalo priestor na manévrovanie ani Eduardovi Hegerovi, ani samotnej strane.

Práve z toho dôvodu označila aktuálnu situáciu za ťažkú skúšku pre SaS.

„Stiahnu sa do opozície a myslím si, že tam splynú a preferencie pôjdu dole,“ predpokladá Nicholsonová.

Na otázku moderátora, či je SaS schopná byť konštruktívnou opozíciou, odpovedá záporne. Podľa jej slov sa konflikt Sulíka a Matoviča natoľko vyostril, že akási konštruktívna kritika pravdepodobne fungovať nebude.

Sulík si odpálil všetkých svojich kritikov

Europoslankyňa sa tiež vyjadrila, že Richard Sulík spustil odstraňovaním svojich kritikov samozničujúci proces. Ten podľa jej slov skončí zánikom SaS. „Problém je, že si tak odpálil všetkých svojich kritikov a stratil systém bŕzd a protiváh,“ popisuje.

Ďuriš Nicholsonová tiež v podcaste načrtla, že za načasovaním odchodu SaS môže byť aj to, že sa na Slovensko valí katastrofa.

„Nečudujem sa ľuďom, že sa boja. Ja sa čudujem tejto vláde, že naozaj dokáže riešiť vlastné sms-ky namiesto toho, aby sa týmto ľuďom, ktorí sú oprávnene vystrašení začala zodpovedne prihovárať a pripravovať ich na to, čo nás čaká. Je nutné ľuďom povedať, že to možno bude jedna teplá sprcha denne, že možno nebudeme mať toľko pitnej vody alebo to, že nebudeme schopní vykurovať domy tak, ako sme boli zvyknutí,“ kriticky dodala europoslankyňa.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár a poslanec NR SR Patrick Linhart pred tlačovou konferenciou na tému
Neprehliadnite

Po prudkej inflácii prídu vysoké dane. Dáta signalizujú tvrdý trest za zvolenie I. Matoviča