Ako ďalej dodal, v súčasnej situácii obmedzení pre pandémiu slovenská ekonomika zaznamenáva 30-percentný pokles výkonu. Zvyšných 70 percent ekonomiky je však podľa neho zdravých a vďaka vládnym opatreniam sa ľudia nemusia báť chodiť do práce.

„Budúci pondelok zverejníme presný plán, ako a ktoré prevádzky budeme otvárať,“ povedal premiér. Podľa I. Matoviča je dôležité, aby sa nový koronavírus nerozšíril vo firmách, ktoré by potom museli svoje výroby odstaviť. Upozornil, že slovenská ekonomika nestojí na obchodných prevádzkach.

„Ak otvoríme tie obchodné prevádzky, prínos pre slovenský hrubý domáci produkt (HDP) bude dve percentá HDP,“ upozornil. Tento prepad je podľa neho spôsobený slabým zahraničným odbytom a nie zatvorenými obchodmi a službami. O tom, ktoré obchody a v akom termíne budú otvorené, rozhodnú podľa premiéra epidemiológovia. Mali by to byť najskôr najmä prevádzky s nízkym rizikom šírenia ochorenia.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) upozornil, že si Slovensko nemôže dovoliť zvýšenie chorobnosti, ktoré by zatváralo firmy. „Disciplína bude v najbližších mesiacoch kľúčová,“ povedal E. Heger.

„Je kľúčové, aby sme udržiavali zdravé obyvateľstvo,“ zdôraznil. Veľké ekonomiky sa podľa ministra v súčasnosti musia vyrovnať s pandémiou a Slovensko musí byť pripravené, aby sa po rozbehnutí týchto ekonomík zapojilo do medzinárodného obchodu.

Premiér sa obáva možných nových ohnísk nákazy, ktoré mohli vzniknúť nekontrolovaným návratom ľudí zo zahraničia do platnosti nariadenia o povinnej karanténe v štátnom zariadení. Rizikom sú podľa neho aj rómske osady, ale aj dôsledky správania sa ľudí počas uplynulých dní.

Podľa I. Matoviča zaregistrovali viacero porušení zákazu zhromažďovaní, ktoré sa môžu prejaviť v nasledujúcom týždni. Po zatvorení takmer všetkých prevádzok obchodu a služieb v polovici marca vláda od 30. marca sprístupnila viaceré prevádzky.

Boli medzi nimi napríklad očné optiky, stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK), záhradkárstva či stavebniny. Rýchle otvorenie aj ďalších obchodov či služieb presadzuje minister hospodárstva a vicepremiér pre ekonomiku Richard Sulík (SaS).