Predseda vlády Igor Matovič je pripravený podať demisiu a pôsobiť ako radový člen vlády len za striktných podmienok. Uviedol to v nedeľu večer na mimoriadnom tlačovom vyhlásení hnutia OĽaNO na Úrade vlády SR. Premiér uviedol viaceré požiadavky na adresu koaličných strán SaS a Za ľudí, vrátane odchodu ministra hospodárstva Richarda Sulíka a šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej.

Pozitívne vnímame aj ponuku na odchod Márie Kolíkovej. Túto ponuku prijímame. Taktiež prijímame ponuku na odchod Juraja Šeligu (Za ľudí) z postu podpredsedu parlamentu," skonštatoval premiér. V prípade nástupcu Márie Kolíkovej však požaduje „skúseného odborníka, ktorý nemá politické previazanie na vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho".

Juraj Draxler - Minister školstva SR
Neprehliadnite

Juraj Draxler: Mojím cieľom nie je návrat Smeru, či už v jednej, alebo v druhej verzii

Ďalšou podmienkou demisie Igora Matoviča je aj prenechanie jedného z rezortov kontrolovaných SaS hnutiu OĽaNO. „Strana SaS sa vzdá jedného ministerstva, ktoré jej hnutie OĽaNO po voľbách prepustilo na svoj úkor,“ uviedol. Premiér tým potvrdil, že v budúcom vládnom kabinete očakáva prerozdelenie rezortov v súlade s výsledkom parlamentných volieb.

Zdôraznil, že OĽANO oznamuje stanovisko s tým, že si uvedomuje svoj vlastný podiel zodpovednosti na súčasnej kríze v koalícii a tiež vážnosť situácie. „A uvedomujeme si tiež, že oveľa dôležitejšia ako akékoľvek miesto jednotlivca v tejto vláde je budúcnosť Slovenska a ďalšie pôsobenie demokratickej vlády, nie vlády mafie,“ dodal premiér.

Koaličná kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie bolo v koalícii dlhodobo. SaS a Za ľudí volajú po rekonštrukcii vlády, žiadajú odchod Igora Matoviča z čela vlády. Zo súčasného kabinetu už odišli Marek Krajčí (OĽANO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Ak Matovič z postu premiéra neodíde, vládu plánujú opustiť ministri SaS a Za ľudí. Všetci členovia koalície hovoria, že by radi zachovali jej súčasné zloženie, predčasné voľby odmietajú.