Hádka sa spustila po tom, ako I. Matovič doniesol A. Dankovi jednosmernú letenku do Grécka. Reagoval tým na vyjadrenia A. Danka, že sa Slovensko môže viac zadlžovať. „Slovensko by sa nemalo báť požičať si niekoľko miliárd na kapitálovom trhu a rozbehnúť konečne dostavbu diaľnic a nemocníc,“ povedal A. Danko v rádiu Expres.

Pri rozhovore v pléne povedal I. Matovič A. Dankovi, aby nerozprával „také debiliny“. A. Danko dal I. Matovičovi letenku späť a začala sa slovná prestrelka.

„Si falošný, špinavec, buzerant. Ty mne nebudeš hovoriť, že som hajzel. Ja nemám papier na hlavu ako ty,“ kričal A. Danko na I. Matoviča. „Ty si predseda národnej rady? Predseda národnej rady povie v pléne poslancovi, že ty si buzerant?“ oboril sa na neho I. Matovič.

Danko sa za prehnanú reakciu ospravedlňuje

Predseda NR SR A. Danko uznal, že jeho reakcia na I. Matoviča v pléne nebola vhodná, a ospravedlňuje sa. Podľa slov jeho hovorcu Tomáša Kostelníka sa A. Danko po opakovanej provokácii zo strany I. Matoviča neudržal a reagoval tak, ako reagoval.

„Aj Andrej Danko je len človek. Ospravedlňuje sa za prehnanú reakciu, no po tom, ako ho pán Matovič dennodenne uráža a provokuje, čoho dôkazom je aj Matovičov včerajší vstup do tlačovej konferencie predsedu NR SR, kde hanlivým gestom narušil tlačovku, a takisto aj dnešná provokácia za asistencie pána Marosza, ktorý si celý incident nahrával, sa jednoducho pán Danko neudržal a reagoval tak, ako reagoval,“ uviedol T. Kostelník s tým, že A. Danko nechcel uraziť nikoho iného ako I. Matoviča.

V prípade podobných urážok v pléne sa môže podnetom zaoberať Mandátový a imunitný výbor NR SR. Návrh na začatie disciplinárneho konania môže podať v zmysle rokovacieho poriadku „orgán NR alebo poslanec, ktorý sa cíti urazený výrokom, ktorý predniesol poslanec pri výkone svojej funkcie v NR alebo v jej orgáne“.

Národná rada môže poslancovi uložiť aj pokutu za urážku iného poslanca až do výšky 1 000 eur. I. Matovič pre TASR povedal, že neuvažuje nad podaním podnetu Mandátovému a imunitnému výboru NR SR pre vyjadrenia A. Danka.