Pôvodne sa mimoriadna schôdza začala už v utorok. Po tom, ako šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič použil „vizuálne“ pomôcky, predseda parlamentu schôdzu po pár minútach prerušil a I. Matoviča potrestal absenciou.

I. Matovič rečnil vo štvrtok viac ako tri hodiny. „Robert Fico, pozývam vás do ringu, nebuďte zbabelec,“ odkázal I. Matovič premiérovi. Vyčítal mu, že to bol práve on, kto sa zachoval ako cynická hyena a zneužil babičku na  plagátoch OĽaNO-NOVA na politické ciele, keď vyvolával rodine babičky a českému premiérovi.

„Nastavovať vám zrkadlo, to je bordel? Začali ste žiť v ukradnutom byte, vy už neviete ako sa cítia normálni ľudia. Nechali ste ich sedem týždňov v tom, že nevedeli, čo bude s faktúrami,“ odkázal I. Matovič premiérovi. Vyčítal mu, že dosadil do dozorných rád nekompetentných ľudí.

Povedal, že voči R. Ficovi nikdy necítil nenávisť, ale opovrhuje ním. Premiéra vyzval, aby opustil byt v Bonaparte. „Kúpim vám akýkoľvek byt, na ktorý ukážete.“

I. Matovič na citáciách z médií z decembra dokazoval, že premiér musel vedieť o probléme s cenami energií.  Vyzval ho, aby sa ľuďom za tento chaos v energiách ospravedlnil. „Keď sa ospravedlníte, tak nechcem vašu demisiu.“

„Som presvedčená, že Igor Matovič hovorí o ľuďoch a oni mu rozumejú, hoci je vyhlasovaný za šaša. Na túto nálepku môže byť hrdý, lebo šašovia mohli jediní na kráľovských dvoroch hovoriť pravdu,“ zastala sa svojho kolegu poslankyňa Anna Verešová.

Kým rečnil I. Matovič, premiér R. Fico čakal na svoje vystúpenie v pléne pri laviciach poslancov Smeru. Lucia Nicholsonová z SaS na Facebooku zverejnila, že R. Fico sa s B. Bugárom dohadoval na tom, aby na jeho vystúpenie nemohli poslanci reagovať faktickými poznámkami.

Fico prišiel len kvôli Ústave

Keď sa za rečnícky pult postavil premiér, na miesta určené pre ministrov si prišiel sadnúť aj minister vnútra Robert Kaliňák.

„Nebudem sa zaoberať tým, čo tu bolo tri hodiny povedané. Nič z toho sa ma nedotklo, len to prešlo okolo mňa," konštatoval R. Fico. Povedal, že do pléna prišiel len preto, že má úctu voči Ústave.

„Obraciam sa na koaličných poslancov, najmä na poslancov Smeru, aby sa nenechali do toho vtiahnuť. Vieme, o čo Matovičovi a iným ide. O chaos a rozvrat, lebo nemajú čo iné ponúknuť. Prosím poslancov, aby sme sa išli venovať normálnej robote," povedal R. Fico a z rokovacej sály odišiel.

Väčšina koaličných poslancov po skončení prejavu premiéra zo sály odišla. Debatu k odvolávaniu vlády napokon sledoval len jeden koaličný poslanec – jeden z podpredsedov parlamentu, ktorý schôdzu riadil. 

Kým premiér rečnil, poslankyňa SaS Jana Cigániková čítala knihu Mareka Vagoviča Vlastnou hlavou, ktorá sa venuje Ficovmu pôsobeniu v politike.

Kiššová: Holjenčík len plnil príkazy Fica

„Kým Robert Fico trhal faktúry, minister hospodárstva Peter Žiga sľuboval, že prídu vystornované, a Peter Pellegrini odkazoval, aby ich ľudia netrhali, ale ani neplatili. Jednoducho, vytvorili tu Kocúrkovo," povedala Jana Kiššová z SaS.

Podľa nej koniec J. Holjenčíka nestačí. „Ak má Robert Fico pocit, že celý problém a chaos s energiami skončil obetovaním a odvolaním Jozefa Holjenčíka, tak sa veľmi mýli. Ten totiž v tomto celom pochybnom systéme nebol sám a bez potrebnej podpory najvyšších," povedala J. Kiššová. Podľa nej J. Holjenčík iba plnil príkazy R. Fica a bol jeho chránencom. A preto by mal tiež skončiť.

Poslankyňa OĽaNO-NOVA V. Remišová poukázala na to, že nominácie do orgánov sú spolitizované. „Považujem ich za rakovinu tejto spoločnosti.“ Na margo „podvodu s obnoviteľnými energiami“ konštatovala, že za dotovanú solárnu energiu štát platí 14-krát viac než za ostatnú.

L. Nicholsonová z SaS povedala, že na dotovanej energetike zarába aj minister hospodárstva Peter Žiga zo Smeru. Jeho firma Taper má totiž dodávať biomasu jednej z teplární. Ceny energií podľa nej stúpajú aj preto, že štát dotuje Hornonitrianske bane. Tie navyše dlhé roky tunelovali. Polícia však prípad zamietla pod koberec. „Takto sa vyťahujú z Hornonitrianskych baní peniaze, zo štátnych dotácií.“

Aj pri cenách za energie na úrovni roku 2016 sú podľa lídra Sme rodina Borisa Kollára ľudia okrádaní, a to minimálne o 30 percent. „Keď premiér zareagoval na ceny a odvolal šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka a hovorí nám všetkým, že to vyriešil, ceny sa vrátia na rok 2016 a všetko je v poriadku, nič nie je v poriadku," zdôraznil B. Kollár.

Problémy len začínajú

Karol Galek zo SaS upozornil na to, že problémy v energetike ešte len začínajú. Spôsobí to nová vyhláška regulačného úradu. „Bola zverejnená minulý týždeň a musím povedať, že v odbornej verejnosti sa postarala o poriadny rozruch,“ povedal v parlamente.

Poslanec Sme rodina Milan Krajniak kauzu okolo cien energií názorne ilustroval. Začal rečniť v kabáte, keďže tento kabát má znázorňovať zisky finančných skupín a oligarchov. Postupne sa vyzliekal, zložil si aj oblek a tiež kravatu a takto ilustroval, ako sa dajú znížiť ceny energií.

Jozef Rajtár z SaS opisoval, ako finančné skupiny (nazval ich lúpežnými barónmi)  vyťahujú peniaze z energetiky. Povedal, že ich kryje premiér.

Podľa Ľubomíra Galka zo SaS je zvýšenie cien „podfuk organizovanej skupiny Smer.“ To, že sa premiér vyhol konfrontácii s opozíciou označil za zbabelé.

„Ste ultrapravicová vláda.“ Toto poznamenala poslankyňa OĽaNO Erika Jurinová. 

„Správate sa zbabelo, keď utekáte z tejto snemovne pred kritikou. Stále sa vyhovárate. Ste iba figúrka v rukách vašich sponzorov," oslovil neprítomného Fica nezávislý poslanec Zsolt Simon. Poďakoval Mostu a Bugárovi, že sú vo vláde, lebo by to mohlo byť v tejto krajine aj horšie.

Gábor Grendel z OĽaNO-Nova povedal, že ak premiér chýba na schôdzi o svojom odvolaní je to prejav zbabelosti.

„V skutočnosti sa tejto diskusii vyhýbate preto, lebo nemáte energiu. Niet väčšieho dôkazu, že na to nemáte, ako odchod z rokovacej sály," odkázal premiérovi G. Grendel.

Kauza Holjenčík podľa poslanca za OĽaNO Jána Budaja pripomína, ako hlboko je uväznená súčasná koalícia v partokracii. „Holjenčík ukázal, kam až môže štátny úradník zájsť a nakoniec v posledných chvíľach v úrade utekal pred novinármi," povedal J. Budaj.

Koaliční poslanci pozerali futbal. Okrem jedného

Koaliční poslanci sa do diskusie nezapájali. Žiaden z nich nevystúpil v rozprave a nereagovali ani vo faktických poznámkach. Jediný, kto vystúpil bol Jaroslav Paška zo SNS. Kritizoval holding EPH a jeho šéfa Daniela Křetínského nazval „Capo di tutti Capi“.